Pogovora pri predsedniku republike so se udeležili pravni strokovnjaki Franci Grad, Igor Kaučič, Lojze Ude, Miro Cerar, Ciril Ribičič in Rajko Pirnat.

Po besedah Lajovica so strokovnjaki na posvetu bolj ali manj predstavili stališča, ki so jih v zadnjih dneh že povedali v javnosti. "Slišati je bilo spekter mnenj. Na podlagi teh mnenj in pa mnenj, ki jih je bilo slišati v zadnjih treh ali štirih dneh, se bo predsednik odločil, kako bo ravnal, odločitev pa bo sporočil v sredo," je povedal Lajovic.

Nekdanji ustavni sodnik Ciril Ribičič je za STA povedal, da je na posvetu predstavil svoje stališče, da lahko predsednik parlament razpusti takoj, ko ni več nobene možnosti, da bi bil predlagan mandatar, in sicer še pred iztekom 30 dni.

Vse o politični krizi zbiramo na enem mestu.

"Vsi pa smo se strinjali, da to ni predsednikova obveza, ker ga v to ne sili noben akt, in da ne bo storil nič narobe, če bo počakal 30 dni," je dejal Ribičič. Ob tem je dodal, da so pravniki na posvetu predstavili zelo različna stališča in da nobeno ni izrazito prevladalo. Sam sicer zaupa predsedniku Türku, da se bo odločil tako, kot je za državo najbolje.

V zadnjih dneh se je med pravniki pojavila ustavno-pravna dilema, kdaj lahko predsednik republike razpusti parlament oziroma ali lahko to stori po izteku sedemdnevnega roka, v katerem je mogoče predlagati novega mandatarja, ali mora to storiti, ko preteče 30 dni.

Ustava namreč med drugim določa, da če v roku 30 dni po padcu vlade v DZ ni izvoljen noben drug mandatar in če razrešeni predsednik vlade ne zahteva vnovičnega glasovanja o zaupnici (slednjemu se je Borut Pahor že odpovedal), predsednik republike razpusti parlament.