"Varnost ni nikoli popolnoma zagotovljena, presenečenja so vedno možna, teroristična dejanja se dogajajo," je dejal Türk in spomnil na nedavni teroristični napad na Norveškem. "Povsod v Evropi, tudi v Sloveniji, obstajajo posamezniki in skupine, ki gojijo rasistično, neonacistično, ksenofobično ideologijo, in morebiti je med njimi tudi kakšna sposobnost storiti kakšno nasilno dejanje. Zato ne smemo misliti, da je terorizem nekaj, kar se dogaja daleč od nas, ampak je nekaj, kar potencialno ogroža sleherno evropsko državo," je dodal.

Zato so takšne konference, na katerih se izmenjuje konkretne izkušnje in išče konkretne rešitve, po besedah Türka dobrodošle, saj je ključ do uspešnega boja proti terorizmu po njegovem mnenju prav v sodelovanju in učinkoviti izmenjavi informacij.

"Ogroženost Slovenije je ta trenutek nizka, a je potencial vselej pričujoč, zato mora biti varnostni sistem dobro razvit, da v okviru zakona in v skladu s človekovimi pravicami dobro spremlja vse pojave, da dobiva dovolj informacij, da zna te informacije povezovati in pravočasno ukrepati za preprečitev terorističnih dejanj," je poudaril.

Na nujnost sodelovanja med državami pri soočanju s terorizmom je opozoril tudi ameriški veleposlanik v Sloveniji Joseph A. Mussomeli. "Grožnja enemu je grožnja vsem, zato so nujna dolgoročna prizadevanja," je poudaril, a obenem priznal, da je boj proti terorizmu treba tudi depolitizirati.

Tridnevna konferenca, ki jo ministrstvo za obrambo letos organizira že četrtič, se bo vsebinsko osredotočala na problematiko zaščite kritične infrastrukture. Kot je povedala predsednica častnega odbora konference, ministrica za obrambo Ljubica Jelušič, postaja družba vedno bolj odvisna od tehnologije in infrastrukture, ki tako postajata vedno bolj pomembni za njeno varnost. "Konferenco smo vedno poskušali usmeriti na prostor Jugovzhodne Evrope, a vedno znova ugotavljamo, da terorizma ni mogoče zamejiti, ampak gre za globalen fenomen," je pojasnila.

Na konferenci sodeluje več kot 230 udeležencev iz 26 držav, vse od ZDA do Kitajske. Navzoči so tudi predstavniki vseh pomembnejših mednarodnih organizacij, kot so Združeni narodi, Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse), Evropska unija in zveza Nato.