"SDS trenutno ni v položaju, ko bi lahko sprejemala konkretne odločitve glede odnosov s Hrvaško," so poudarili v stranki in dodali, da so predčasne volitve, zmaga in vlada SDS možni, a vendarle še hipotetični.

"SDS je državotvorna stranka, ki spoštuje mednarodne pogodbe, tudi če ji niso všeč," so poudarili v zvezi z namigi, da SDS ob prihodu na oblast ne bi izvajala arbitražnega sporazuma s Hrvaško ali pa da bi lahko blokirala ratifikacijo pristopne pogodbe Hrvaške za članstvo v EU, dokler ne bi bila arbitraža zaključena v slovensko korist.

"Kritični smo do sleherne neverodostojne politike," še nadaljujejo v stranki in spominjajo, "da bi se Hrvaška morala spomniti situacije v zvezi s sporazumom Drnovšek-Račan, ki sta ga sprejeli obe vladi, vendar Hrvaška svoje zaveze ni spoštovala".

"Predstavniki SDS, bodisi v vladi ali zunaj nje, so vedno podpirali evropsko perspektivo Hrvaške - kot tudi drugih nekdanjih jugoslovanskih republik. SDS tudi nikoli ni blokirala Hrvaške, ampak jo je podpirala pri njenih prizadevanjih," so še poudarili v največji opozicijski stranki.

"Kljub navedenemu pa SDS seveda skrbi tisti tok hrvaške politike, ki želi Slovenijo izločiti iz jadranske politike oz. ekonomije in temu toku se upiramo," so še zapisali na spletni strani SDS.

"Padec Pahorjeve vlade bo vplival na hrvaško predvolilno kampanjo"

Padec vlade v Sloveniji bi lahko vplival na predvolilno kampanjo na Hrvaškem, predvsem zato, ker v javnomnenjski raziskavah trenutno vodi stranka nekdanjega premierja Janeza Janše, ki je iz opozicije (pre)pogosto omenjal tudi Hrvaško, poroča Tportal.hr.

Politolog Damir Grubiša meni, da naj menjava oblasti ne bi vplivala na odnose med Hrvaško in Slovenijo, saj odgovorne države spoštujejo podpisane dogovore, vendar pa gre v tem primeru še vedno za nekonsolidirani demokraciji, v katerih razsaja virus nacionalizma.

"Janša ne more uničiti arbitražnega sporazuma, lahko pa zadeve zaplete. Po tem so namreč še ratifikacije in implementacije," je še dodal za portal. Politolog Višeslav Raos meni, da so spori glede Hrvaške in Slovenije že izpuhteli, ponavadi pa sta državi spore uporabljali za zamegljevanje notranjih težav.

"Veliko bo odvisno tudi od tega, kako zahtevna bo EU do Janše, da upošteva dogovore," je dejal Grubiša. Raos pa dodaja, da Slovenija zaradi svojega statusa znotraj EU ne bi več smela povzročati težav Hrvaški.

Grubiša je izpostavil, da bi močnejša desnica v Sloveniji lahko vplivala na predvolilno kampanjo na Hrvaškem. Nacionalisti namreč razumejo drug drugega, je pojasnil Grubiša. "Oni živijo za spore, potem pa se obrnejo navznoter, kjer živi občutek ogroženosti in paranoja. Vse deluje po makiavelističnem pravilu. Da bi zakrili težave doma, iščejo zunanjega sovražnika," je razložil Grubiša.

"Med kampanjo bo HDZ zagotov zaostrila retoriko, da bi preprečila delitev glasov na desnici," je razložil Raos. Če Janši uspe zmagati na volitvah, čeprav je to pod velikim vprašajem predvsem zaradi sodnega procesa v primeru Patria, ki ga bremeni korupcije, se bo moral ukvarjati z veliko pomembnejšimi stvarmi kot je "velika Slovenija", še zaključuje Tportal.hr.