"Bil sem deležen velikih časti in tega ne bom nikoli pozabil. Hvaležen sem vsem, ki so mi to omogočili. To sem jim poskušal vrniti s tem, da sem v okoliščinah, ko ni bilo mogoče rešiti vseh problemov, rešil tiste, ki so najprej in predvsem zavarovali mir in stabilnost naše dežele, potem pa začel reševati probleme, ki bodo zagotovo rešeni, ko bo prišla nova vlada in novi ministri," je po glasovanju v državnem zboru povedal Borut Pahor, ki pa pred novinarje ni stopil. To je storil predsednik SDS Janez Janša. "Predsedniku vlade lahko priznamo, da je poskušal nekatere stvari spremeniti v pravo smer, da pa večinoma za te korake ni imel podpore v koaliciji. Velikokrat ni imel podpore niti v lastni stranki, kar je dodatno prispevalo k splošni neuspešnosti," je povedal Janša. Po mnenju prvaka Zares Gregorja Golobiča je prav, da se volitve odvijejo čim prej. "Pred časom sem razburil politično javnost z izjavo, da niti ta niti naslednja vlada ne bosta pripeljali te države iz krize. Z današnjim korakom se povečuje zavedanje tega, kako resna je situacija," je dodal Golobič. Rezultat včerajšnjega glasovanja je bil za predsednico LDS Katarino Kresal pričakovan. Kot je povedala, pri LDS aktivne vloge pri iskanju novega mandatarja ne nameravajo imeti.

Pahor napovedal paralizo

"Naša odločitev je že dolgo znana. Kako smo se odločili, boste izvedeli na glasovanju," je nekaj minut pred 10. uro na hodniku pred veliko dvorano državnega zbora napovedal prvak SNS Zmago Jelinčič, ki je s svojimi poslanskimi kolegi do včeraj veljal za največjo neznanko glede glasovanja o usodi Pahorjeve vlade. Za nekaj dodatnih nejasnosti in matematičnih kalkulacij je sicer že dan pred glasovanjem s svojim zapisom, ki ga je naslovil Zakaj se bojijo volitev?, poskrbel prvak največje opozicijske stranke. "Ponovljen mandat sedanje oblastne garniture z ali brez mask tako imenovanih novih obrazov bi predstavljal katastrofalni razvojni obet za državo, vendar ta možnost ni popolnoma izključena," je na spletni strani stranke v ponedeljek med drugim zapisal Janša.

Da se Slovenija sooča s politično krizo, na hodnikih državnega zbora včeraj ni bilo čutiti. Poleg številnih kamer domačih televizijskih hiš smo od predstavnikov tujih medijev lahko zasledili le novinarsko ekipo avstrijske državne televizije. Nenavadna sproščenost poslancev je presenetila tudi strokovnega sodelavca ene izmed parlamentarnih strank, čeprav sta včerajšnjo sejo v prostorih svojih poslanskih skupin spremljala tudi Katarina Kresal in Karl Erjavec, medtem ko je na zasedanje z bolniškega dopusta prikorakal tudi poslanec SDS Aleksander Zorn.

Kot se spodobi, je uvodni nastop pred poslanci pripadel predsedniku vlade. Po Pahorjevih besedah Slovenija z izglasovano nezaupnico tvega politično paralizo za nekaj mesecev, saj bi do predčasnih volitev lahko prišlo v začetku decembra oziroma sredi januarja naslednje leto. "Sam s predčasnimi volitvami nimam težav, problem, ki ga vidim kot voditelj vlade, ki odloča o tem, kako se bo Slovenija odzivala na domače in zunanje odzive, pa je, ali je potrebna umestna politična kriza do predčasnih ali rednih volitev. Osebno mislim, da ne," je napovedal premier.

Bojazen pred predlogi novih mandatarjev

Sredi govora se je kolegom v poslanskih klopeh pridružil tudi Janša. "Strah pred volitvami veje iz vsakega stavka v nastopu BP. Že kar tragikomično," je s pomočjo svojega tabličnega računalnika na priljubljeno spletno zbirališče Twitter kmalu po prihodu v dvorano zapisal prvak največje opozicijske stranke, ki ji zadnje javnomnenjske raziskave kažejo najboljše rezultate. Drugače kaže stranki Zares, ki je junija zapustila Pahorjevo vlado. "Odločitev, ali nas še vidijo v parlamentu, prepuščamo državljanom. Čeprav rezultati javnomnenjskih raziskav niso dobri, verjamem v preobrat, saj desna opcija ne prinaša nič dobrega," je na hodniku državnega zbora zadnje rezultate pokomentiral vodja poslanske skupine Zares Franco Juri.

O tem, da bi poslanci predlagali novega mandatarja, včeraj ni bilo govora, čeprav lahko resne predloge pričakujemo šele konec tega tedna. Janša sicer verjame, da bi do tovrstnih odločitev lahko prišlo. "Vse je odvisno od tega, kako bo ravnala Pahorjeva stranka. SDS je javno zagotovila, da se ne bo šla tovrstnih igric in s tem podaljševala agonije, ki bi nas lahko pripeljala do grškega scenarija. Če bi podobno stališče predstavila tudi stranka SD, je to prepričljiva večina, ki vnaprej onemogoča takšne scenarije. Je pa to samo upanje," je dodal Janša. Spomnimo, da je Slovenija podobne scenarije že doživela: prvič leta 1992, ko je mesto mandatarja po tretjem krogu zasedel Janez Drnovšek, in leta 2000, ko se je na mesto predsednika vlade po podobnem postopku zavihtel Andrej Bajuk. Včeraj sta poslanca Miran Potrč in Matjaž Han zanikala, da naj bi v poslanski skupini SD razmišljali o kandidatu za novega mandatarja. "Se pa po hodnikih sliši, da ga nekdo išče in z njim že maha," je med drugim povedal starosta slovenskega parlamenta Potrč.