Obama je na prvi novinarski konferenci od marca spregovoril le nekaj ur potem, ko je Mednarodni denarni sklad (IMF) opozoril ameriški kongres, naj poviša mejo dovoljenega javnega dolga in poskrbi za dolgoročno zmanjšanje proračunskega primanjkljaja. Sedanja meja dolga 14.300 milijard dolarjev je bila presežena v maju, Obamova administracija pa vztraja, da se mora meja povišati do 2. avgusta ali pa ZDA ne bodo več zmogle poravnavati vseh svojih obveznosti.

Pogajanja med republikanci in demokrati pod vodstvom podpredsednika ZDA Josepha Bidena so zastala in vanje se je vključil tudi Obama, ki je z novinarsko konferenco poskrbel za dodaten pritisk na pogajalce o povišanju dolga in dolgoročnem zmanjšanju primanjkljaja, ki bo letos spet presegel 1400 milijard dolarjev. Republikanci vztrajajo, da se primanjkljaj zniža le z zmanjšanjem porabe, demokrati pa želijo povišati davke oziroma odpraviti davčne olajšave za naftna podjetja in premožne rojake. Obama je na novinarski konferenci vztrajal, da v tem, da naftna podjetja in lastniki zasebnih letal plačajo malce več, ni nič radikalnega. Po predsednikovih besedah se bodo morali tako republikanci kot tudi demokrati v pogajanjih odpovedati nekaterim svojim "svetim kravam" in menil, da je kompromis možen.

Odplačevanje le do 2. avgusta: IMF poziva ZDA k dvigu meje javnega dolga.

Sicer je bil do kongresa precej oster in je dejal, da ima kongres pogoste počitnice, sam pa je vedno za krmilom. Če lahko njegovi hčerki naredita domačo nalogo, bi to moral biti sposoben storiti tudi kongres, je menil Obama in pozval poslance, naj mu podaljšajo zakon o davčnih olajšavah za plače, reformirajo davčno zakonodajo, patentne zakone in potrdijo sporazume o prosti trgovini z Južno Korejo, Panamo in Kolumbijo. Obama je pred kratkim napovedal umik 33.000 vojakov iz Afganistana do prihodnje pomladi in na novinarski konferenci je vztrajal, da gre za odgovorno zmanjšanje ameriške vojaške prisotnosti, ki bo Afganistancem omogočila poskrbeti za lastno varnost in povečala pritisk na teroriste Al Kaide. Pri tem je dejal, da glede Afganistana ne govori o "zmagi", ampak o uspehu.

Obama je v sporu s kongresom glede zakonitosti ameriške udeležbe v operacijah zveze Nato v Libiji in na novinarski konferenci je ponovno vztrajal, da ne krši ustave. Ponovil je, da ameriških vojakov ni na terenu, doslej ni bilo med njimi nobene smrtne žrtve, libijski voditelj Moamer Gadafi pa je nevaren človek, ki je bil pred Osamo bin Ladnom odgovoren za smrt velikega števila Američanov. Obama je dejal, da se zanka okrog Gadafija zateguje, in izrazil prepričanje, da bo kmalu odstopil s položaja. Newyorški kongres je pretekli teden potrdil pravico homoseksualcem do poroke in Obama, ki pravi, da se njegovo stališče do tega vprašanja "razvija", je na novinarski konferenci vztrajal, da iz tega ne bo delal novic. Dejal je le, da se je v New Yorku zgodila dobra stvar in to na državni ravni. Obama še ni javno izrazil podpore homoseksualnim porokam, ampak načelno podpira njihovo enakopravnost, vendar meni, da naj o tem odločajo posamezne zvezne države.