Finančni minister ZDA Timothy Geithner je opozoril, da se lahko financiranje dela vlade oziroma odplačevanje dolgov nadaljuje do 2. avgusta, nakar naj bi zmanjkalo denarja za poravnavanje vseh obveznosti. Administracija predsednika Baracka Obame opozarja, da bodo posledice nezmožnosti odplačevanja dolgov katastrofalne za ameriško in svetovno gospodarstvo, podobnega mnenja pa je tudi predsednik centralne banke Federal Reserve Ben Bernanke.

V zastala pogajanja med kongresniki demokratske in republikanske stranke se je pred dnevi vključil tudi Obama, ki je doslej to delo prepustil podpredsedniku Josephu Bidenu. Republikanci zahtevajo, da se pred povišanjem meje dolga dogovorijo o dolgoročnih ukrepih za zmanjšanje proračunskega primanjkljaja, ki bo v letošnjem proračunskem letu do konca septembra dosegel 1400 milijard dolarjev.

Republikanci zahtevajo odločna krčenja proračunske porabe, vendar zavračajo vsakršno povišanje davkov. Demokrati sprejemajo zmanjšanje porabe, čeprav za manj kot republikanci, vendar želijo tudi višje davčne prilive. IMF je danes ZDA posvaril tudi pred visokim proračunskim primanjkljajem, vendar predlaga dolgoročno strategijo in ne krepko in hitro krčenje porabe oziroma višanje davkov.

Če bi primanjkljaj prehitro zmanjšali, bi po mnenju IMF lahko upočasnili okrevanje ameriškega gospodarstva. IMF napoveduje, da bo gospodarska rast ZDA letos znašala 2,5 odstotka, prihodnje leto pa 2,7 odstotka.