Trajekti ostajajo zasidrani v pristaniščih po vsej Grčiji, splošna stavka pa je ustavila tudi železniški promet, zaprla šole in javne službe, banke, državna in elektro podjetja, bolnišnice pa obratujejo le z nujnim osebjem. Na delovnih mestih ni niti novinarjev, zaradi česar bo država danes ostala brez novic.

Turizma naj stavka medtem ne bi preveč prizadela. Leti namreč potekajo nemoteno, saj je sindikat kontrolorjev zračnega prometa odpovedal sodelovanje v stavki, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Tisoči zaposlenih v javnem in zasebnem sektorju, študentje in upokojenci se že od jutranjih ur zbirajo pred parlamentom v Atenah. Pridružile so se jim tudi organizirane skupine protestnikov, ki so jih sklicali sindikati, kateri združujejo polovico petmilijonske delovne sile v Grčiji. Zbralo se je prek 40.000 ljudi, ki so se pridružili več sto protestnikom - pripadnikom skupine "Ogorčenci", imenovanih po podobnem gibanju v Španiji - ki že več tednov taborijo na glavnem trgu Sintagma v grški prestolnici. V središču dogajanja je moč opaziti veliko simbolike, vihrajočih grških in španskih zastav, vzklikanja "Tatovi, izdajalci! Kam je šel naš denar?" in celo republikanskih gesel iz časa španske državljanske vojne "Ne bodo prodrli!" (¡No pasarán!).

Množico ustavili pred parlamentom

Ker so se tovrstni shodi v preteklosti že večkrat sprevrgli v izgrede, je v pripravljenosti okoli 5.000 policistov. Ti so sicer z avtobusi in pregradami množici preprečili, da bi prodrla do glavnega vhoda v parlament.

Protestniki naj bi se ob dvanajstih odpravili na pohod po ulicah prestolnice in po lastnih navedbah nameravajo blokirati dostop do parlamenta s pomočjo pravega živega zidu, še preden je v njem predvidena razprava o novem paketu varčevalnih ukrepov. Policija se z njihovo namero ni strinjala in je v množico začela streljati s solzivcem.

Med množico protestnikov in policijo je prišlo tudi do prerivanj in spopadov, zamaskirani mladostniki pa so policiste obmetavali s kamenjem in celo molotovkami. To je bila kaplja čez rob celo za nekatere ostale protestnike, ki so sami začeli obračunavati z nasilneži in jih poskušali nevtralizirati. Tiskovni predstavnik policije je izjavil, da so pridržali 40 oseb, ranjenih pa je bilo 12 ljudi.

Demonstracije so potekale tudi v Solunu, kjer se je zbralo približno 20.000 ljudi.

Grčija najbolj tvegana država na svetu

Vlada premiera Georgea Papandreua je v začetku junija potrdila 78 milijard evrov vreden paket varčevalnih ukrepov in prodaj državnega premoženja, ki je predviden za obdobje med letoma 2012 in 2015 in predstavlja predpogoj za izplačilo naslednjega obroka zunanje pomoči Grčiji.

Kljub temu pa je bonitetna hiša Standard & Poor's v ponedeljek Grčiji dodatno znižala bonitetno oceno, in sicer z B na CCC, kar pomeni, da je Grčija postala država z najnižjo bonitetno oceno na svetu.

Predlog varčevalnih ukrepov se nahaja tudi v parlamentarni obravnavi, pri čemer se je v torek član vladajočih socialistov Giorgios Liannis iz protesta proti varčevalnim ukrepom odpovedal položaju ministra za šport. V 300-članskem parlamentu bo odslej sedel kot neodvisen poslanec, pri čemer je socialistom ostalo le še 155 sedežev.

Še en socialistični poslanec je medtem napovedal, da bo glasoval proti paketu, ki mu nasprotujejo tudi številni drugi politiki vladajoče stranke Panhelensko socialistično gibanje (PASOK). Tudi sicer pa vladajoči stranki ne kaže najbolje, saj jih je v raziskavah javnega mnenja prvič prehitela glavna opozicijska stranka liberalnih konservativcev Nova Demokracija (ND).

Kakšna prihodnost čaka grško vlado?

Neimenovani vir je za Reuters povedal, da je vodja ND Antonis Samaras Papandreua že pozval, naj odstopi in omogoči nastop funkcije osebi, z imenovanjem katere se strinjajo vse vpletene stranke. Papandreu pa je po navedbah grške državne televizije NET v pogovorih s Samarasom ponudil celo svojo odstopno izjavo v zameno za oblikovanje velike koalicije. Francoska tiskovna agencija AFP pa je poročala, da vladni predstavniki niso bili dosegljivi za komentar, naj pa bi imel Papandreu danes nagovor na televiziji.

Preberite še:

- Grške obveznice tudi v bankah, zavarovalnicah in pokojninskih družbah

- Vrata rešitve Grčije vse bolj priprta

- Bruselj: Socialne razmere v Grčiji v središču naših skrbi

- Vlagatelji v pričakovanju Grčije, ameriške zakladne menice zopet navzgor