Kot piše nemška tiskovna agencija dpa, številni pomoči potrebni na prizadetem severovzhodu Japonske ostajajo brez vode, hrane, zdravil, elektrike in goriva. Brez domov je ostalo več kot pol milijona ljudi. Kakih 850.000 gospodinjstev je brez elektrike, okoli 1,6 milijona pa brez tekoče vode. Najbolj prizadete so prefekture Ivate, Mijagi in Fukušima.

Po hudem mrazu sedaj še napoved snega

Kot je danes v Ženevi pojasnil predstavnik Mednarodnega odbora Rdečega križa in Rdečega polmeseca Paul Conneally, je pomoč mnogim, ki so v petkovem potresu in kasnejšem cunamiju ostali brez domov, zaradi strahu pred radioaktivnim sevanjem iz poškodovane jedrske elektrarne v Fukušimi zelo zapletena in jo otežujejo različni "logistični izzivi".

Poleg resnih okvar v nuklearki je izpostavil dejstvo, da je več kot 30 odstotkov japonske populacije starejše, kar pomeni, da so njihove potrebe zelo velike. Potres in cunami sta poleg tega uničila velik del prometne infrastrukture ter onemogočila oskrbo z vodo in elektriko, območje še naprej stresajo močni popotresni sunki, povrhu vsega pa na severovzhodu Japonske trenutno vlada hud mraz.

Poleg nizkih temperatur je japonska meteorološka agencija za naslednje dni napovedala še sneg. Snežilo naj bi med drugim v severni prefekturi Ivate, katere deli so bili v naravni katastrofi minuli konec tedna med najhuje prizadetimi. Ker je oskrba z elektriko slaba, ljudje hud mraz težko prenašajo in obstaja velika nevarnost podhladitve, piše dpa.

Reševalci so doslej dosegli večino prizadetih območij, a je pomoč pogosto omejena na le najnujnejšo hrano, poleg tega pa nekateri odročni deli ostajajo izven njihovega dosega. Trajalo naj bi še vsaj tri tedne, preden se bo lahko resnično začela dolgoročnejša obnova.

Brez pomoči še vedno kakšnih 100.000 ljudi

Guverner Fukušime Juhej Sato je medtem danes javno posvaril, da sta jeza in zaskrbljenost prebivalstva, ki se poleg uničenja sooča še z nevarnostjo radioaktivnega sevanja, dosegli skrajno mejo. "Ta jedrska nesreča je ljudi prisilila zapustiti domove ... Želim, da vsa država pokaže razumevanje za tiste, ki zapuščajo prefekturo," je dejal.

Obenem se je pritožil, da pomoč še vedno ni prišla do kakih 100.000 ljudi, ki so jih zaradi okvar v jedrski elektrarni Fukušima evakuirali in zdaj živijo v zasilnih bivališčih. Hrana, gorivo in ostale nujne potrebščine naj bi bili sicer na poti, a še ne na cilju.

Na Japonskem uradno mrtvih in pogrešanih 12.000 ljudi

Število mrtvih in pogrešanih v potresu in cunamiju na Japonskem se je po danes objavljenih uradnih podatkih povzpelo na 12.000, je sporočila policija. Mediji medtem še vedno napovedujejo veliko višje število žrtev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Uradno je umrlo 4277 ljudi, pogrešajo jih 8194, ranjenih pa je bilo 2282 ljudi.

Mediji medtem vsakodnevno poročajo o veliko višjih številkah. Župan obmorskega mesta Išinomaki v prefekturi Mijagi je danes dejal, da bo samo v tem mestu število pogrešanih verjetno doseglo 10.000 ljudi. Televizija NHK pa je že v soboto poročala, da v isti prefekturi v obmorskem mestu Minamisanriku pogrešajo 10.000 ljudi.