Voda iz zadrževalnika stalno izhlapeva

Japonske oblasti so se odločile, da bodo v jedrsko elektrarno v Fukušimi napotili vodne topove, s pomočjo katerih bodo polnili zadrževalni bazen, v katerem so shranjene izrabljene gorivne palice, je danes poročala japonska televizija NHK.

Delavci v nuklearki si prizadevajo napolniti zadrževalnik, saj voda iz njega stalno izhlapeva. Če bi voda povsem izhlapela, bi bile gorivne palice izpostavljene zraku, v katerega bi lahko ušle radioaktivne snovi.

Tovornjaki z vodnimi topovi, ki jih bo prispevala tokijska policija, naj bi v poškodovano elektrarno prispeli danes in začeli zalivati zadrževalni bazen.

Tepco je načrtoval, da bodo elektrarno škropili z borovo kislino, s čimer naj bi v četrtem reaktorju preprečili nastanek verižne reakcije, vendar pa je vlada nato sporočila, da je ta načrt prenevaren.

Ameriški strokovnjaki in generalni direktor IAEA kmalu na Japonskem

Na Japonsko naj bi danes prispeli tudi ameriški jedrski strokovnjaki, ki bodo japonskim svetovali pri reševanju krize, je potrdil tiskovni predstavnik japonske vlade Jukio Edano, ki pa ni povedal, ali bodo Američani odšli v samo elektrarno. Tiskovni predstavnik japonske vlade je še povedal, da zaenkrat ne načrtujejo širitve evakuacijskega območja okoli elektrarne. Veter sicer še naprej piha proti Tihemu oceanu in odnaša radioaktivne snovi.

"Situacija je zelo resna," je danes na novinarski konferenci na Dunaju ocenil Jukijo Amano. Kot je dejal, ima poročila o poškodbah jedrskih sredic v prvem, drugem in tretjem reaktorju nuklearke v Fukušimi, ki jo je močno poškodoval petkov rušilni potres in nato še cunami, poroča nemška tiskovna agencija dpa. A, ker se reševalci trudijo stabilizirati situacijo, po Amanovih ocenah "še ni čas, da rečemo, da je situacija izven nadzora".

Ker Amano očitno ni zadovoljen z informacijami, ki prihajajo iz Japonske, zato naj bi se tudi odpravil na kraj dogodka. Tako naj bi v četrtek z voditelji japonskih oblasti in drugimi predstavniki poskušal izboljšati pretok informacij in skušal ugotoviti, ali je možno še kako okrepiti sodelovanje med Japonsko in IAEA. "Vsekakor imamo še veliko prostora za izboljšave," je dejal.

Z njim naj bi na Japonsko odpotovala še manjša skupina strokovnjakov. Japonska je sicer IAEA zaprosila za strokovnjake, ki bi pomagali nadzirati vplive na okolje v okolici poškodovane elektrarne.

Helikopter ni uspel zliti vode na poškodovani reaktor

Oblasti so poskušale bazen polniti s pomočjo vojaških helikopterjev, ki pa so se morali vrniti, ker je bilo sevanje nad reaktorjem številka štiri in zadrževalnikom premočno.

(Foto: AP)

Radioaktivnost se je povečala

Edano je danes v Tokiu povedal, da se je stopnja radioaktivnosti v Fukušimi nenadoma za kratek čas precej povečala, in sicer do 1000 milisivertov, kar bi lahko bila posledica izpusta radioaktivne pare iz zadrževalnika.

Ker doza 1000 milisivertov lahko povzroči radiacijsko bolezen, saj je za 250-krat večja od tiste, ki jo človek dobi v enem letu, se je japonska agencija za jedrsko varnost odločila, da zaposleni ne smejo več v bližino tretjega reaktorja, je še povedal Edano.

V zunanjem ohišju četrtega reaktorja pa je danes znova izbruhnil požar, vendar naj bi kasneje sam ugasnil, čeprav tega ne morejo z gotovostjo potrditi. Družba Tepco, ki upravlja z elektrarno, je sporočila, da je bilo najverjetneje poškodovanih 70 odstotkov gorivnih palic v prvem reaktorju in 33 v drugem. Možno je, da se je kovinska zaščita okoli palic stalila, tako da je bila izpostavljena radioaktivna sredica.

Japonska vlada: Sevanje 20 kilometrov od Fukušime ni nevarno

Sevanje zunaj 20-kilometrskega pasu okoli jedrske elektrarne v Fukušimi ne predstavlja neposredne nevarnosti za zdravje, je danes zagotovil tiskovni predstavnik japonske vlade Jukio Edano. Kot je dodal, je stopnja sevanja okrog nuklearke stabilna.

Edano je še povedal, da je stopnja sevanja v bližini elektrarne 1500 mikrosivertov na uro. Normalna raven sevanja je sicer 0,035 mikrosiverta na uro.

Oblasti so z 20-kilometrskega območja okoli centrale evakuirale več kot 200.000 prebivalcev, prebivalcem v pasu od 20 do 30 kilometrov od poškodovane nuklearke pa so svetovale, naj ostanejo doma.

Interaktivna infografika: Kako pride do taljenja sredice 

Zaradi nastalih razmer se nekatera diplomatska predstavništva iz Tokia selijo v Osako, število tujcev, ki državo zapuščajo, pa se povečuje. Japonsko je že zapustilo nekaj slovenskih državljanov, je za STA iz Tokia sporočil Boštjan Bertalanič.

Nadaljuje pa se tudi tresenje tal. Nekaj pred polnočjo po lokalnem času je Japonsko stresel sunek z močjo šeste stopnje, ki je imel epicenter v Šizuoki, večje škode pa ni povzročil. Nekaj pred 13. uro po lokalnem času so se tla stresla v prefekturi Ibaraki, sunek pa so čutili tudi v Tokiu, je še sporočil Bertalanič.

Pregled dogodkov v Fukišimi:

Kliknite na sliko za povečavo!

Cesar Akihito "globko zaskrbljen"

Japonski cesar Akihito je dejal, da je "globoko zaskrbljen" zaradi krize, s katero se sooča Japonska po potresu in cunamiju. Med redkim pojavljanjem v javnosti se je Akihito v živo javil prek televizije in sporočil, da moli za svoje državljane.

Cesar se je oglasil po tem, ko so delavci morali zapustiti uničeno jedrsko elektrarno.

WHO: nevarnosti glede radioaktivnega sevanja še ni

Predstavništvo Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) na Kitajskem je sporočilo, da zaenkrat ni dokazov, ki bi nakazovali razširitev radioaktivnega sevanja iz Japonske. "Svetovna zdravstvena organizacija bi rada sporočila vladam in javnosti, da ni nobenega dokaza, ki bi namigoval, da se je iz poškodovane jedrske elektrarne razširilo radioaktivno sevanje," je dejal Michael O'Leary.

"Zaokrožile so govorice, da je nad Azijo oblak radioaktivnega dima, ki je prišel iz Japonske," je dodal. "Radi bi poudarili, da govorice škodijo morali javnosti," je še dodal.

“Raje bi bila v središču tornada”