V rokah opozicije naj bi bil po navedbah tamkajšnjih prebivalcev že več dni celoten vzhod države. Režim pa še vedno nadzira prestolnico Tripoli. Po poročanju tujih medijev po mestu patruljirajo tuji plačanci, predvsem iz sosednjega Čada, ki streljajo na "vse, kar se premika". Informacije iz Libije so sicer skope, saj tujim novinarjem ne dovolijo vstopa v državo, motene pa so tudi telefonske, internetne in druge povezave.

Od začetka protestov proti režimu Gadafija minuli teden je bilo ubitih 640 ljudi, je danes v Parizu sporočila Mednarodna federacija za človekove pravice (IFHR). Ta številka je več kot dvakrat višja od podatkov, ki so jih objavile libijske oblasti. Libijska vlada je danes sporočila, da je bilo v nemirih, ki v državi divjajo že deveti dan, ubitih 300 ljudi, in sicer 189 civilistov in 111 vojakov. To so prvi podatki o žrtvah, ki jih je objavil Gadafijev režim. IFHR pod drugi strani trdi, da je žrtev več kot dvakrat več, od tega naj bi jih 275 umrlo v Tripoliju, 230 pa v drugem največjem mestu Bengazi, ki je žarišče najsilovitejših protestov.

Oblasti zagrozile z aretacijami novinarjev

Libijske oblasti so medtem tuje novinarje, ki so nezakonito vstopili v državo, opozorile, da jih bodo aretirale, razen če se ne bodo sami predali oblastem. "Obstajajo novinarji, ki so vstopili nezakonito in mi jih obravnavamo, kot da bi sodelovali z Al Kaido in kot izobčence in mi nismo odgovorni za njihovo varnost," je opozoril namestnik zunanjega ministra Haled Haim. Dejal je še, da so v državo dovolili vstopiti le ekipam treh medijskih hiš - CNN, Al Arabije in arabskega BBC.

Haim je pred tem veleposlanikom držav članic EU sporočil, da je teroristična mreža Al Kaida v Derni na vzhodu države vzpostavila islamsko državo, ki jo vodi nekdanji zapornik iz ameriškega taborišča v Guantanamu na Kubi. "Al Kaida je vzpostavila emirat v Derni, ki ga vodi Abdelkarim al Hasadi, nekdanji zapornik iz Guantanama," je zatrdil. Lokalni prebivalci so novinarjem zatrdili, da to ni res in da libijske oblasti te govorice širijo, da bi prestrašile Evropo. Derna je glavno mesto istoimenske pokrajine približno 1250 kilometrov vzhodno od Tripolija.

Libijska vojska je medtem izgubila še eno letalo. Eden od pilotov namreč ni spoštoval ukaza, naj bombardira Bengazi, in je svoje letalo strmoglavil v puščavo. Pilot in kopilot sta se varno izstrelila, letalo suhoj 22 ruske izdelave pa je strmoglavilo nedaleč od Adždabije, 160 kilometrov od Bengazija, ki je v rokah protirežimskih protestnikov, poroča AFP.

Na evakuacijo čaka več tisoč ljudi

Tujci medtem danes še naprej zapuščajo državo. Na letališču v Tripoliju po poročanju ameriške tiskovne agencije AP na evakuacijo čaka več tisoč ljudi. Več držav, med njimi Srbija, Nizozemska in Kitajska, je za evakuacijo svojih državljanov v Libijo poslalo svoja letala, druge, tudi ZDA in Turčija, ladje, na tisoče Egipčanov pa Libijo zapušča čez kopensko mejo. Skupini slovenskih turistov, ki potujeta po Libiji, si prizadevata za predčasno vrnitev domov. Ena od skupin, ki potuje z agencijo Oskar, je skušala že davi predčasno poleteti iz Sabhe, a ji to ni uspelo, bodo pa znova poskušali danes ali v četrtek. Kljub temu se vsi slovenski turisti "dobro počutijo."

Gadafiju medtem obrača hrbet vse več diplomatov in visokih predstavnikov njegovega režima. V torek je tako s položaja odstopil tudi notranji minister Abul Fatah Junis, ki je sporočil, da se pridružuje revoluciji, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Mednarodna skupnost Gadafija še naprej poziva, naj preneha zatirati proteste in začne dialog z opozicijo.

EU pripravljena sprejeti "nadaljnje ukrepe" proti Libiji

EU je "pripravljena sprejeti nadaljnje ukrepe" proti libijskemu režimu, je danes izjavila visoka zunanjepolitična predstavnica unije Catherine Ashton v imenu celotne EU po izrednem srečanju držav članic unije o Libiji. A za zdaj ni jasno, o kakšnih ukrepih je govora. Ob tem je EU libijske oblasti pozvala, naj zagotovijo varnost vseh tujih državljanov in olajšajo odhod tistih, ki želijo zapustiti državo.

Francoski predsednik Nicolas Sarkozy je danes EU pozval k uvedbi sankcij zoper Libijo zaradi nasilnega zatrtja tamkajšnjih protivladnih protestov in omenil možnost prekinitve gospodarskih stikov EU z Libijo. Britanska vlada medtem želi ukiniti finančno pomoč EU bližnjevzhodnim državam, saj te ne uvajajo potrebnih političnih sprememb. Sarkozy je v izjavi za javnost poudaril, da mednarodna skupnost ne more ostati le opazovalec ob teh množičnih kršitvah človekovih pravic. Sarkozy je francoske zunanje ministrstvo že pozval, naj v okviru EU predlaga uvedbo sankcij, kot sta prepoved vstopa v EU za vse, ki so sodelovali pri nasilnem zatrtju protestov, ter zamrznitev njihovega premoženja. Poleg tega je predlagal, da se preuči možnost ukinitve gospodarskih, trgovinskih in finančnih stikov z Libijo.

Nemški zunanji minister Guido Westerwelle je danes ocenil, da bodo sankcije "neizbežne", če bo libijski režim še naprej nasilno zatiral proteste. Kot je dodal, je glede tega v EU precejšnje soglasje. Pomočnik britanskega premiera Davida Camerona je medtem danes v Katarju dejal, da želi Velika Britanija "zapreti pipico" evropske pomoči bližnjevzhodnim državam. Kot je še poudaril, je politika pogojevanja evropske finančne pomoči z demokratičnimi spremembami, ki je delovala v vzhodnoevropskih državah, "v tej regiji popolnoma propadla".

Merklova: Torkov govor je bil grozljiv

Nemška kanclerka Angela Merkel pa je torkov govor Gadafija označila za zelo grozljiv in za vojno napoved voditelja njegovemu ljudstvu. Dejala je še, da bo Berlin v primeru nadaljnjega zatiranja protestov razmislil o sankcijah proti Libiji. Gadafi je v svojem dolgem in napadalnem nagovoru ljudstvu med drugim zagotovil, da se bo boril do zadnje kaplje krvi, protestnikom, ki jih je označil za podgane, pa zagrozil s smrtjo.

Italijanski premier Silvio Berlusconi je v torek poklical libijskega voditelja Moamerja Gadafija po njegovem nastopu na državni televiziji in ga po poročanju italijanskih medijev pozval, naj konča nasilje nad protestniki in prepreči državljansko vojno. Peru je medtem zaradi brutalnega ravnanja Gadafijevega režima v torek prekinil diplomatske odnose z Libijo.

Sicer bodo evropske države, v katere se zateka največ beguncev iz Libije in ostalih kriznih območij s severa Afrike, na jutrišnjem srečanju notranjih ministrov Evropske unije zahtevale oblikovanje posebnega solidarnostnega sklada, hkrati pa bodo predlagale vzpostavitev evropskega azilnega sistema do leta 2012, ki bi vključeval tudi delitev bremen, ki jih v sedanji krizi nosijo omenjene države.