Tudi televizijska postaja Al Džazira danes poroča o vse slabših razmerah. Protestniki opozarjajo, da v mestu prihaja do masakrov, dogajanje pa so opisali kot "vojno območje med protestniki in varnostnimi silami". Eden od organizatorjev protestov je ocenil, da je bilo ubitih že približno 200 ljudi. Organizacija Human Rights Watch je medtem potrdila najmanj 104 smrtne žrtve, je povedal predstavnik organizacije Tom Porteous. Opozoril je, da trenutno dogajanje v Libiji vodi v katastrofo na področju človekovih pravic.

Kljub več dni trajajočim nasilnim protestom proti njegovemu 41 let dolgemu vladanju pa libijski voditelj Moamer Gadafi ne namerava zapustiti države, niti je ne namerava zapustiti njegova družina, časnik Asharq al Awsat danes navaja vire blizu Gadafijeve družine. "Gadafi vztraja, da bo umrl na libijskih tleh," so povedali neimenovani viri, ki dodajajo še, da so se v četrtek v Libijo vrnili tudi vsi v tujini živeči člani Gadafijevega klana, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Preberite še: Kitajske oblasti med drugim tudi s pomočjo blokad spleta zatirajo pozive k protestom po vzoru arabskih držav.

Sicer se je tudi na ulicah maroških mest danes zbralo več tisoč protestnikov, ki zahtevajo politične reforme in omejitve kraljeve moči. Današnji protesti sledijo številnim drugim, ki so v zadnjem času pretresli regijo in povzročili številne nemire. Na ulicah maroške prestolnice Rabat se je zbralo več kot 2000 ljudi, po podatkih organizatorjev celo 4000, ki so z vzklikanjem izražali svoje zahteve po spremembi.

V maroškem največjem mestu Casablanca je več kot tisoč ljudi na ulicah zahtevalo "svobodo, dostojanstvo in pravico". Mladi Maročani so sicer pred današnjim dnem pozivali k vsesplošnim protestom, na katerih bi ljudstvo zahtevalo številne politične reforme. Svoje zahteve so izražali tudi na spletnem družabnem omrežju Facebook, kjer so zbrali več tisoč podpornikov. V državi sicer podobno kot v drugod v regiji vlada visoka brezposelnost, predvsem med mladimi, korupcija pa je kronična.

Spopadi v Libiji so se približali prestolnici

Po poročanju AFP so danes izbruhnili spopadi med protestniki in varnostnimi silami v mestu Misrata ob sredozemski obali, okoli 200 kilometrov oddaljenem od prestolnice Tripoli. Po navedbah očividcev so varnostne sile streljale v množico protestnikov, ki se je zbrala v podporo demonstrantom v mestu Bengazi. V tem, drugem največjem libijskem mestu, se je medtem znova zbralo več tisoč ljudi. Nekateri svarijo da bi v mestu lahko prišlo do "pokolov".

Pred protesti v Iranu svarila o možnem nasilju

Iranska opozicija danes organizira proteste, s katerimi obeležujejo teden dni, odkar sta v spopadih med varnostnimi silami in opozicijskimi protestniki v Teheranu umrli dve osebi. Iranske varnostne sile so se na proteste odzvale, iranska provladna tiskovna agencija Fars pa je že pred tem opozorila na možnost nasilja med protesti.

Protesti 14. februarja, ki sta jih sklicala opozicijska voditelja Mir Hosein Musavi in Mahdi Karubi, so potekali v znak solidarnosti z revolucijo v Egiptu. Šlo je za največje opozicijske proteste v zadnjem letu, med protesti pa sta umrli dve osebi. Opozicija še vedno vztraja, da so za smrtni žrtvi krive vladne sile, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Iranska opozicija je danes popoldan ponovno sklicala proteste, na katerih naj bi obeležili teden dni od smrti obeh protestnikov. Protestnike so pričakale iranske varnostne sile, ki so proti protestnikom uporabili solzivec, nemška tiskovna agencija dpa navaja poročanje opozicijskih spletnih strani.

Protestniki so se zbrali na vsaj štirih delih Teherana, kjer vzklikajo geslo Allah'o Akbar (Bog je velik), ki jih je spremljalo že na prejšnjih protestih.

Več sto protestnikov se je zbralo tudi pred poslopjem državnega televizijskega omrežja IRIB na severu Teherana, ki naj bi bilo po mnenju mnogih glavno propagandno orodje iranskega političnega režima.

Iranske varnostne sile so postavile številne blokade, protestnike pa napadle s solzivcem, zaradi katerega so se protestniki s trgov sicer umaknili, vendar pa kmalu vrnili.

Oblasti so tujim medijem v Teheranu sicer prepovedale poročanje o današnjih protestih.

Že pred začetkom protestov so prišla opozorila o možnem nasilju na protestih. AP navaja, da naj bi v "očitnem poskusu, da bi protestnike odvrnili od zbiranja", iranska provladna tiskovna agencija Fars objavila opozorilo, da imajo nekatere oborožene opozicijske skupine namen streljati na protestnike.

Po poročilu agencije Fars naj bi v državo vstopilo več pripadnikov iranske opozicijske skupine s sedežem v Iraku, z namenom, da na protestih napadejo protestnike in streljajo nanje.