Libijske posebne enote so zgodaj davi vdrle na trg v drugem največjem mestu Bengazi, kjer so se utaborili protestniki, in jih nasilno razgnale. Kot poroča ameriška tiskovna agencija AP, ki se sklicuje na očividce, so posebne enote več sto protestnikov, ki so bili v šotorih, napadle s solzivcem. Pri tem naj bi bilo več ranjenih in mrtvih. Kot kaže, je najhuje ravno v Bengaziju na vzhodu države, saj Human Rights Watch navaja, da so v tamkajšnjih bolnišnicah v petek sprejeli najmanj 35 trupel, dan prej pa več kot 10. Večinoma naj bi bili ustreljeni s pravimi naboji.

Dogajanje spremljamo tudi v TEJ temi.

Organizacija, ki je podatke o 84 smrtnih žrtvah med protestniki pridobila na podlagi telefonskih pogovorov z bolnišnicami in pričami, zato poziva oblasti, naj dovolijo mirno izražanje mnenj. Po navedbah organizacije Human Rights Watch varnostne sile, zveste libijskemu voditelju Moamerju Gadafiju, streljajo na državljane, pri čemer so jih na desetine že ubile, "zgolj zato, ker zahtevajo spremembe in prevzem odgovornosti". Libijski generalni tožilec Abdelrahman al Abar pa je danes po navedbah AFP, ki se sklicuje na zanesljive vire, odredil odprtje preiskave o nasilju med protesti, posebej na vzhodu države. Preiskali naj bi vzroke za nasilje in ugotovili število žrtev, pri čemer tožilec poziva k sojenju odgovornim za smrti.

Vojska zapustila Manamo, policija pa razgnala protestnike

Bahrajnska vojska se je danes v skladu z napovedmi umaknila z osrednjega trga Biser v središču Maname, a takoj zatem je policija s solzivcem napadla protestnike, ki so se zbrali na trgu. Na ukaz monarhije se je za tem umaknila tudi policija, na osrednjem trgu v Manami pa se je začelo ljudsko slavje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Bahrajnski prestolonaslednik, princ Šejk Salman bin Hamad al Kalifa, je v petek, ko je obljubil pogovore z opozicijo, ko se bo znova vrnil red, ukazal tudi takojšen umik vojske z ulic. Vojska je danes ta ukaz izvršila in se umaknila v vojašnice.

Takoj zatem so se na ulicah začeli zbirati protestniki, še posebej na trgu Biser. A pričakala jih je policija, ki je proti njim uporabila tudi solzivec.

Toda princ je ukazal tudi umik policije, ki je ukaz izpolnila, na trgu pa se je začelo splošno ljudsko rajanje. A še vedno zahtevajo odstavitev sunitske monarhije, ki vlada tej pretežno šiitski državi v Perzijskem zalivu, kjer je tudi poveljstvo ameriške pete flote.

Protestniki so na trgu postavili šotore, pa tudi barikade. Postavili so si medicinski šotor, zvočnike za obveščanje, vzpostavili pa so si tudi nadzorne položaje, s katerih opazujejo premike varnostnih sil, navaja ameriška tiskovna agencija AP.

Bahrajnska opozicija je pred tem zavrnila poziv k pogajanjem. Kot je dejal vodja poslanske skupine največje šiitske politične skupine, je pogoj za začetek pogajanj odstop vlade in umik vojske z ulic.

"To, s čemer se trenutno soočamo, ni jezik dialoga, ampak jezik moči," je na poziv bahrajnskega prestolonaslednika odgovoril vodja šiitskega političnega bloka Al Vefak, Abdul Džalil Halil Ibrahim. S tem je namignil na nasilno zatrtje protivladnih protestov v minulih dneh, v katerih je bilo po njegovih besedah ranjenih 95 ljudi, trije "pa so klinično mrtvi".

Znova nasilje med protivladnimi protesti v Jemnu

V jemenski prestolnici Sana se je danes znova zbralo več tisoč protestnikov proti režimu predsednika Alija Abdulaha Saleha, policija pa je nato streljala na množico. Ubit je bil najmanj en protestnik, še pet pa je ranjenih. Protestniki so se začeli zbirati pred univerzo v Sani, nato pa so se podali pred stavbo ministrstva za pravosodje. Nadaljevanje jim je preprečila policija, ki so se ji pridružili tudi posamezniki v civilnih oblekah. Prišlo je do prerivanja in obmetavanja s kamenjem, policija pa je odgovorila tudi s strelnim orožjem.

Protestniki so se sicer zbrali tudi v pristaniškem mestu Aden, kjer pa policije ni videti. Kot navaja AP, naj bi se zaradi pomanjkanja varnostnih sil že pojavljali tudi roparji in plenilci. Nekatere skupine pa tudi uničujejo vse, kar naj bi predstavljalo Salehov režim. Po doslej znanih podatkih je bilo doslej v devetih dneh protestov v Jemnu ubitih najmanj sedem ljudi, več kot 150 pa jih je bilo ranjenih.

Policija razgnala protestnike v Alžiru

V prestolnici Alžirije se je danes kljub prepovedi zbralo več sto nasprotnikov režima Abdelaziza Bouteflike. Na osrednjem trgu 1. maja v središču Alžira se jih je zbralo okoli 400, policija pa jih je z gumijevkami pregnala. Pri tem naj bi bilo več ljudi ranjenih, navajajo opozicijski viri. Na ulicah Alžira po poročanju nemške tiskovne agencije dpa vlada obsedeno stanje. Oblasti so na ulice poslale okoli 30.000 policistov, da bi preprečili proteste.

Podobno je bilo tudi prejšnji konec tedna, ko se je na ulicah Alžira zbralo okoli 2000 protestnikov, ki so zahtevali konec vladavine Bouteflike. V primerjavi z Egiptom ali Tunizijo je protestnikov sicer malo, a v Alžiriji so ljudje še vedno pod močnim vtisom posledic državljanske vojne v 90. letih, vojska pa je tudi pomembno orodje oblasti, navaja dpa.