Grdina je konec junija lani na agencijo za raziskovalno dejavnost naslovil zahtevo za vpogled v originale vlog in ocenjevalnih listov ter za njihovo fotokopiranje za projekte, ki so jih v letu 2009 podali nekateri raziskovalci oz. raziskovalne skupine. Ker agencija ni izdala odločbe v zakonskem roku, je Grdina vložil pritožbo pri informacijskemu pooblaščencu.

Še preden je pooblaščenec izdal odločbo, je agencija delno ugodila Grdinovi zahtevi, pri čemer pa so zakrili imena recenzentov, ki so ocenjevali delo posameznih raziskovalnih skupin. Zgodovinar se je na to odločbo pritožil.

Informacijski pooblaščenec je konec januarja letos odločil, da mora agencija za raziskovalno dejavnost Grdini razkriti imena recenzentov, kot tudi omogočiti vpogled v vloge in ocenjevalne liste raziskovalnih projektov. Vendar direktor agencije Franci Demšar teh podatkov noče razkriti, opozarjajo v poslanski skupini SDS.

Po mnenju Grdine agencija s skrivanjem imen recenzentov prikriva nestrokovnost svojega delovanja. Zgodovinar tudi opozarja, da se na razpise prijavljajo tudi raziskovalne skupine, v katerih sodelujejo člani upravnega odbora agencije. Ker člani upravnega odbora določajo recenzente in tudi razpisne pogoje ter odločajo o razdelitvi javnih sredstev, to raziskovalne skupine postavlja v neenak položaj in sproža konflikt interesov pri članih upravnega odbora.

Zato članom odbora za visoko šolstvo predlagajo sprejem sklepa, naj odbor agenciji predlaga dosledno upoštevanje odločbe informacijskega pooblaščenca in tako Grdini omogoči vpogled v zahtevane informacije javnega značaja.

Ravnanje Demšarja pa naj odbor oceni kot kršitev prostega dostopa do informacij javnega značaja in odprtosti delovanja znanstveno-raziskovalne inštitucije ter zato pomeni zlorabo položaja uradne osebe oz. funkcije direktorja ter opustitev njegovega dolžnega ravnanja. Podporo ministrstva za visoko šolstvo odločitvi agencije pa naj odbor oceni kot očitno nespoštovanje ustave, še predlagajo v poslanski skupini SDS.