Pahor je Jelinčiču, ki je podobno vprašanje zastavil že večkrat, tudi v letih 2008 in 2009, zagotovil, da Slovenija kot suverena država ne ravna po navodilih drugih držav in da ni ravnodušna do svojih rojakov po svetu, saj jo k temu zavezuje tudi ustava.

Po Pahorjevih podatkih na Kosovu trenutno živi okoli 400 Slovencev, kar je slaba četrtina tistih, ki so tam živeli leta 1999. V okviru komiteja resnice o usodi Slovencev na Kosovu in nacionalnega sveta nacionalne manjšine v Srbiji se zdaj pripravlja obsežen seznam Slovencev s Kosova, ki bo vseboval obsežen seznam slovenskih priseljevanj na območje ter zapise posameznih življenjskih zgodb, je pojasnil.

Seznam nastaja od leta 2006, osredotoča se na Slovence, ki so Kosovo zapustili po letu 1999. Seznam je še nepopoln in je zaradi varnostnih razlogov za zdaj nedostopen javnosti, je še dejal premier. Ob tem je pozval Jelinčiča, naj relevantne informacije posreduje pristojnim organom.

Nobenih prijav o pogrešanih osebah na Kosovu

Kot je še dejal Pahor, ga je zunanje ministrstvo glede pogrešanih oseb slovenskega porekla obvestilo, da doslej ni prejelo nobenih podatkov, da bi sorodniki v minulih letih prosili za konzularno pomoč glede pogrešanih ali izginulih oseb s slovenskim ali drugim državljanstvom na Kosovu. "Torej slovenska vlada ne razpolaga z informacijami, da bi do teh dogodkov prišlo," je pojasnil.

Pozval je Jelinčiča, naj te podatke posreduje MZZ, če jih ima. Če bodo dobili take konkretne podatke, bo vlada primerno odločno ukrepala, je zagotovil Pahor. Dejal je še, da Slovenija podrobno spremlja poročilo poročevalce Sveta Evrope Dicka Martyja o trgovini s človeškimi organi na Kosovu.

Jelinčič je dejal, da ima dopis komiteja resnice o usodi Slovencev na Kosovu, v katerem je jasno zapisano, da so že pred dvema letoma obvestili nekaj ministrstev v Sloveniji in Srbiji, med drugim MNZ, in niso dobili odgovora. Kar je, kot je dejal poslanec, "silno zanimivo". Zagotovil je še, da je Sazuju že posredoval ustrezne informacije.

Dejal je še, da je na to opozarjal že v letih 2008 in 2009, pa se ni nič zgodilo. "Nikomur v vladi ni bilo do tega, da bi se sploh ukvarjal s tem problemom," je menil Jelinčič. Dejal je še, da zunanji minister Samuel Žbogar ob tem lobira za ukinitev vizumov za državljane Kosova.

Jelinčič: Ali Slovenija sodeluje v verigi trgovcev z mamili?

"Človek se vpraša, ali Slovenija sodeluje v verigi trgovcev z mamili ali smo tukaj vezni člen in ali se vlada vključuje v ta vezni člen," je še dejal Jelinčič. Kot je dodal, se "marsikaj se sliši po tujih diplomatskih predstavništvih in tujih policijah v Evropi". Pahor je te navedbe odločno zavrnil.

Jelinčič je še predlagal, da bi razpravo o izginotju Slovencev na Kosovu odprli tudi v DZ. Predsednik DZ Pavel Gantar pa je napovedal, da bo DZ o tem odločal jutri v okviru glasovanj.