Glavna tožilka Eulexa Isabelle Arnal in pomočnik kosovskega državnega tožilca Sevdije Morina sta se tako v torek v Tirani sestala s predstavniki albanskega tožilstva in od njih dobila zagotovila, da bo sodelovalo v preiskavi.

Eulex je sicer že pred tremi tedni poročevalca Sveta Evrope Dicka Martyja, ki je v svojem poročilu Thacija obtožil sodelovanja v trgovini z organi, zaprosil, naj mu posreduje dokaze za svoje trditve.

Marty je v poročilu zapisal, da so pripadniki Osvobodilne vojske Kosova srbske ujetnike vozili na sever Albanije, kjer so jih ubili in njihove organe prodali.

V pogovoru za kosovsko radiotelevizijo je Marty po poročanju EUobserverja v torek zatrdil, da so bili v trgovino z organi vpleteni ljudje, ki so bili zelo blizu Thaciju, zato si je težko zamišljati, da sedanji kosovski premier o tem ne bi vedel nič. "Seveda pa ne mislim, da je Thaci osebno sodeloval pri jemanju organov," je dodal.

Svet Evrope bo Martyjevo poročilo, katerega vsebino v Prištini odločno zanikajo, obravnaval 24. januarja, poročevalca SE pa bi radi zaslišali tudi v Evropskem parlamentu.

Kosovski premier je medtem v pismu, ki ga je poslal generalnemu sekretarju Sveta Evrope Thorbjornu Jaglandu, zapisal, da bo v zvezi z očitki o trgovini z organi sodeloval s SE, ob tem pa je pristojne organe, predvsem Eulex, pozval, naj v zvezi s tem pridejo resnici do dna, danes navaja avstrijska tiskovna agencija APA.

Ameriška organizacija za človekove pravice Human Rights Watch pa je danes sporočila, da bi morala EU imenovati posebnega tožilca, ki bi preiskoval domnevno trgovino z organi na Kosovu. Kot so poudarili, bi takšen tožilec potreboval močno politično podporo EU in ZDA.