Še vedno pa ni znano, kako je preiskovalni sodnik odločil glede imunitete Škobernetu. Čas ima sicer do jutri do 19. ure, ko se izteče 48-urno sodno pridržanje. Kot je znano, se je Škobernetov odvetnik Tomaž Bromše danes skliceval na imuniteto, ki jo Škoberne kot sodnik pod njegovi oceni ima.

Ćehajić policiji že novembra prijavil Škobernetovo ravnanje

Esad Ćehajić v prijavi, ki jo je 28. novembra lani poslal na več naslovov, tudi policiji, potrjuje, da mu je celjski sodnik Milko Škoberne v zameno za podkupnino odpravil pripor in mednarodno tiralico. Podatke v Ćehajićevi prijavi, ki jo objavlja spletni potral 24ur.com, so danes potrdili kriminalisti. Sodnik Škoberne naj bi bil pridržan zaradi suma, da je v zameno za podkupnino odpravil mednarodno tiralico za Esada Čehajića, osumljenca kaznivih dejanj, povezanih s prostitucijo in goljufijami.

Preiskava suma storitve kaznivega dejanja jemanja podkupnine se je začela decembra lani, torej nekaj dni po Ćehajićevi prijavi. Kot je na današnji novinarski konferenci dejal vodja sektorja kriminalistične policije na Policijski upravi Celje Jože Senica, je glede na kazensko ovadbo sodnik s posredovanjem dveh oseb za določena dejanja, povezana z opravljanjem svoje funkcije, prejel 9000 evrov gotovine. Za ista dejanja je po njegovih besedah zahteval še 50.000 evrov. Škobernetu in še dvema osumljencema je bila med preiskavo izročena tudi navidezna podkupnina v višini 18.000 evrov, ki so si jo razdelili med seboj.

Ćehajić v omenjenem pismu med drugim navaja, da je sodnika Škoberneta spoznal prek znanca. Ta naj bi mu dejal, da bo treba dati nekaj denarja, da "imajo voljo delati". Na koncu pa naj bi bilo v igri vse več akterjev, ki so zahtevali plačilo, poroča omenjeni spletni portal. Ćehajić v svojem pismu potrjuje, da je Škobernetu prek posrednika dal skupno 9000 evrov, v zameno za to vsoto pa mu je sodnik odpravil pripor in mednarodno tiralico. Sklep o odpravi pripora in o preklicu tiralice sta bila izdana 12. novembra 2010. Ćehajić je zapisal, da mu je Škoberne dejal, da je sodišče poslalo nalog za umik tiralice na Hrvaško ter v Bosno in Hercegovino, tako da bi Ćehajić lahko odšel v BiH po dodatnih 50.000 evrov. Ko bi predal še dodatni, večji znesek, bi mu sodišče umaknilo tiralico za območje EU.

Če Ćehajić denarja ne bi izročil, bi Škoberne razpisal novo tiralico

Če Ćehajić denarja ne bi izročil, bi Škoberne v sodelovanju z državnim tožilcem razpisal novo obravnavo in ker se Ćehajić ne bi odzval, bi zanj ponovno odredili pripor in razpisali tiralico, navaja. "Ob naših srečanjih na Hrvaškem so mi večkrat omenili ministrico za notranje zadeve gospo Kresalovo," piše Ćehajić. Trdi, da so izpostavljali, da sta ministrica Katarina Kresal in Škoberne v dobrih odnosih, saj sta v isti stranki. Ćehajić piše, da takrat ni vedel, zakaj Kresalovo omenjajo, zdaj pa mu je jasno, da so ga s tem ustrahovali in tako poskrbeli, da je ostal tiho.

Ćehajić je sicer za oddajo Svet na Kanalu A v četrtek tudi potrdil, da sta bila posrednika pri njegovi komunikaciji s Škobernetom njegov znanec Esad Ramić ter "sodnikov sosed". Ob tem Svet navaja, da direktor Komunale Laško Marjan Salobir živi blizu Škoberneta. Na navedbe Ćehajića, da so mu ob srečanjih na Hrvaškem večkrat omenili ministrico za notranje zadeve Katarino Kresal, ki da je v dobrih odnosih s Škobernetom, so se že odzvali na ministrstvu. "Ne poznam sodnika Milka Škoberneta, niti se ne spomnim, da bi ga kdaj kje srečala. Zdi se mi naravnost absurdno, da malodane vsak, ki se znajde v medijsko odmevnih postopkih, manipulira z mojim imenom," je zapisala Kresalova.

Sodnik Škoberne in še dva osumljenca prejeli navidezno podkupnino v višini 18 tisoč evrov

Kriminalisti so v primeru celjskega sodnika Milka Škoberneta, osumljenega jemanja podkupnine, med drugim izvajali prikrite preiskovalne ukrepe. Med preiskavo je bila njemu in še dvema osumljencema izročena navidezna podkupnina v višini 18.000 evrov, ki so si jo razdelili med seboj, so kriminalisti povedali na današnji novinarski konferenci.

Preiskava suma storitve kaznivega dejanja jemanja podkupnine se je začela decembra lani takoj po prijavi. Glede na kazensko ovadbo je sodnik s posredovanjem dveh oseb za določena dejanja, povezana z opravljanjem svoje funkcije, prejel gotovino v višini 9000 evrov, za ista dejanja pa je zahteval še 50.000 evrov, je danes povedal vodja sektorja kriminalistične policije na Policijski upravi Celje Jože Senica. V nadaljevanju so po njegovih besedah izvedli prikrite preiskovalne ukrepe in potrdili sum, da je sodnik leta 2009 res prejel 9000 evrov, vsi trije osumljenci skupaj pa so zahtevali še 50.000 evrov.

Kasneje so prejeli 18.000 evrov navidezne podkupnine, si jo razdelili, osumljeni sodnik pa je svoj del denarja po besedah Senice položil na bančni račun ene od bank na območju Policijske uprave Celje. Trem osumljencem, poleg Škoberneta še direktorju podjetja Komunala Laško Marjanu Salobirju in celjskemu podjetniku Esadu Ramiću, so v sredo odvzeli prostost. Na podlagi odredbe sodišča je bilo opravljenih šest hišnih preiskav tako pri osumljenih doma, kot v gospodarskih družbah in prostorih sodišča v Celju, je pojasnil Senica.

Pri hišnih preiskavah so našli materialne dokaze, kot so računalniški podatki, listine, mobilni telefoni, zasegli pa so tudi del izročene navidezne podkupnine v višini 11.000 evrov. Kriminalistično preiskavo so celjski kriminalisti zaključili v sodelovanju z Upravo kriminalistične policije na Generalni policijski upravi, predkazenski postopek pa je usmerjala skupina državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala pri Vrhovnem državnem tožilstvu, je pojasnil Senica.

Prijavo prejeli preko elektronske pošte

Vodja sektorja za gospodarsko kriminaliteto v Upravi kriminalistične policije Dušan Florjančič je povedal, da je bila v konkretnem primeru prijava korupcijskega ravnanja posredovana preko elektronske pošte, in sicer na več kot 20 različnih naslovov. Med njimi so bili tudi naslovi več državnih organov, vendar so se nanjo odzvali le redki. Takšna odzivnost po njegovih besedah "daje signal, da se družba ne zaveda v celoti nevarnosti, da gre za družbi nevarne pojave, ki ogrožajo temelje pravne države".

Kot je povedal, korupcijska kriminaliteta sodi v področje gospodarske kriminalitete, v okviru katere je policija lani obravnavala 13.064 kaznivih dejanj. To je po njegovih besedah 41-odstotno povečanje v primerjavi z letom 2009, ko je bilo obravnavanih 9259 gospodarskih kaznivih dejanj. Občutno se je povečala tudi premoženjska škoda, ki je nastala zaradi storjenih gospodarskih kaznivih dejanj, in sicer s 193 milijonov evrov v letu 2009 na 505 milijonov evrov v letu 2010. Sodnik Škoberne naj bi bil pridržan zaradi suma, da je v zameno za podkupnino odpravil mednarodno tiralico za Esada Čehajića, osumljenca kaznivih dejanj, povezanih s prostitucijo in goljufijami. Salobir in Ramić pa naj bi bila osumljena, da sta bila posrednika pri teh dogovorih.

O Škobernetu smo poročali tudi v današnjem Dnevniku.