Spomnimo, Elmer je pred kratkim na novinarski konferenci Assangeu javno predal podatke, do katerih je prišel, WikiLeaks pa jih bo objavil takoj, ko jih preveri. Diski, ki jih je Assange dobil od Elmerja, naj bi vsebovali podatke o skritih računih javnih oseb, še posebej znanih politikov. Elmerja so aretirali v petek in ga tudi zaslišali. Sodnik bo jutri odločil, če mu bo podaljšal pripor, ali pa bo dovolil, da se brani s svobode.

"Postopki Švice samo ponovno pritegujejo pozornost svetovne javnosti na kontroverzno poslovanje švicarskih bank. Elmer je v zaporu le zato, ker je razkril kriminalni sistem 'offshore' računov, prek katerih se ljudje izogibajo plačevanju davkov, tu pa glavno vlogo igrajo prav švicarske banke," je prepričan Assange.

"Državne oblasti bi morale preiskovati te bančne strukture ter preganjati tiste, ki skrivajo denar na 'offshore' računih in se na ta način izogibajo plačevanju davkov. Namesto tega pa so se spravili na Elmerja. Njegova aretacija pomeni le, da moramo čim prej preveriti podatke, ki nam jih je predal, in jih objaviti."

Sicer je bil Elmer že v preteklosti obsojen zaradi kršenja tajnosti bančnih podatkov, saj je davčnemu uradu posredoval podatke o svojih strankah. Na razsodbo je takrat vložil pritožbo.

Švicarski mediji namigujejo, da se med podatki, ki jih je Elmer predal Assangeu, nahajajo tudi informacije o dejavnostih njegovega bivšega podjetja Julius Baer na Kajmanskem otočju.

Bančni sistem je prepričljivo najpomembnejši del švicarskega gospodarstva, zato nihče v svetovnih medijih ni preveč presenečen, ker se Švicarjem ne mudi s preučevanjem lukenj v zakonu, ki svetovnim vplivnežem omogočajo skrivanje denarja na offshore računih. V zadnjem času pa se zaradi takšne prakse vse ostreje oglašajo države EU, še posebej sosednje Nemčije.