V trčenju jo je Zorlak grdo skupil in s posebno hudimi poškodbami glave, trebušnega dela, serijskim zlomom reber in počeno vranico končal v bolnišnici, slovenska ambasadorka pa se v nezgodi ni poškodovala. Na ljubljanskem okrajnem sodišču so Voduškovi včeraj začeli soditi zaradi povzročitve prometne nesreče iz malomarnosti, tožilstvo pa ji očita več kršitev cestnoprometnih predpisov, ki so privedle do tragičnega trčenja in posledično tudi do odpoklica Voduškove s položaja veleposlanice.

Zanika tudi vožnjo skozi križišče pri rdeči luči na semaforju

V obtožnem predlogu je zapisano, da je Voduškova povzročila prometno nesrečo iz malomarnosti, v kateri se je druga oseba posebno hudo ranila. Pri tem naj bi po zatrjevanju tožilstva nekdanja ambasadorka za volan sedla močno vinjena, saj naj bi imela še uro po nesreči v krvi 1,84 promila alkohola. "Zato ni bila sposobna za varno vožnjo, v križišče pa je zapeljala pri rdeči luči na semaforju in s tem zaprla pot avtomobilu, ki ga je z njene desne strani pravilno pripeljal Nijaz Zorlak. S prednjim delom svojega vozila je brez zaviranja trčila v zadnjo levo polovico Zorlakovega avtomobila, pri tem pa se je voznik posebno hudo poškodoval," je prepričana tožilka Karmen Erčulj.

Voduškova vsem obtožbam oporeka, v svojem zagovoru pa je dejala, da je tik pred nezgodo vozila naravnost skozi tako imenovani zeleni val na semaforju. "Na vseh semaforjih je gorela zelena luč," je zatrdila nekdanja ambasadorka in se znova obregnila ob postopek odvzema krvi, ki je pokazal, da je pred nezgodo popila mnogo preveč kozarčkov. "Nihče me ni pozval k odvzemu krvi, prav tako pa za to nisem dala soglasja oziroma nisem pristala na strokovni pregled," je opozorila Voduškova.

Rezultati odvzema krvi za zdaj ostajajo med dokazi

Postopek odvzema krvi in preverjanja veleposlaničinega psihofizičnega stanja je nemalo prahu dvignil že takoj po nesreči, saj naj ga pristojne službe ne bi smele opraviti, ker je bila Voduškova kot veleposlanica pred tem zaščitena z Dunajsko konvencijo. Njen zagovornik Janez Koščak je zato že pred časom predlagal izločitev vseh dokazov, vendar je višje sodišče njegovo zahtevo zavrnilo. Podoben predlog je imel tudi včeraj, saj naj bi bili ti dokazi nedovoljeni. "Policisti so vedeli, da je obdolženka veleposlanica. Tamkajšnji tožilec je sicer izdal odredbo, a le za ogled kraja nesreče in nič drugega. Pri odvzemu bi namreč moral biti pristen tudi tožilec, a se to ni zgodilo," je predlog utemeljil Koščak.

Sodnica Metka Popivoda je tako kot višje sodišče Koščaka za zdaj zavrnila, dopustila pa je možnost, da bi omenjene dokaze izločila v kasnejši fazi postopka, če se bo izkazalo, da je bilo kar koli narobe oziroma da so organi BiH kršili Dunajsko konvencijo. Zdaj sodišče čaka zaslišanje prič iz Sarajeva, ki jih bodo opravili kar preko videokonference. Sojenje naj bi se nadaljevalo sredi aprila letos, ko bodo za to predvidoma izpolnjeni vsi formalni in logistični pogoji.