Obe poročili o Srbiji, o katerih so danes glasovali poslanci, je pripravil evropski poslanec iz Slovenije Jelko Kacin (Alde/LDS). Ta je v torkovi razpravi poudaril, da bi z ratifikacijo sporazuma v Evropskem parlamentu poslali "močno in vidno sporočilo podpore evropskim naporom Srbije", ki ga vsebuje tudi resolucija o napredku Srbije.

Stabilizacijsko-pridružitveni sporazum bo omogočil razširitev trgovanja med EU in Srbijo, predvideva pa tudi možnost vstopa Srbije v EU. Podpisan je bil leta 2008, da bi stopil v veljavo, pa ga bodo morale ratificirati vse države članice EU. Poslanci zato pozivajo države, ki sporazuma še niso ratificirale, naj to čim prej storijo.

Postopki ratifikacije so se začeli junija lani, doslej pa je sporazum ratificiralo enajst držav članic, med njimi tudi Slovenija. Nekatere države imajo zadržke pri ratifikaciji sporazuma zaradi nezadostnega sodelovanja Beograda s haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije.

Resolucija o napredku Srbije pa izpostavlja pozitiven razvoj glede regionalnega sodelovanja in izročanja obsojenih ter izraža obžalovanje, da so srbske oblasti lani bojkotirale podelitev Nobelove nagrade za mir. Pozdravlja tudi uvedbo poklicnega služenja vojaškega roka v Srbiji.

Evropski poslanci pozdravljajo pripravljenost Srbije na dialog s Kosovom in pozivajo, naj se pogovori začnejo "brez odlašanja". Ob tem poudarjajo, da je za dolgoročno stabilnost območja in dobrobit prebivalcev nujna pripravljenost obeh strani na kompromis.

Glede brezvizumskega režima pa poslanci pozivajo oblasti v Beogradu, naj poskrbijo, da v prihodnje ne bo prihajalo do zlorab in da bodo državljani primerno obveščeni o svojih dolžnostih. Zavzemajo se tudi za okrepitev prizadevanj za dolgoročno rešitev vprašanja beguncev.

Ratifikacijo stabilizacijsko-pridružitvenega sporazuma s Srbijo so danes pozdravili najvišji srbski politični predstavniki in tudi del opozicije, ki so jo označili kot pomembno za evropsko integracijo in članstvo Srbije v Evropski uniji, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

Srbski predsednik Boris Tadić je izpostavil pomembnost ratifikacije sporazuma v Evropskem parlamentu in poudaril, da je to zelo pomemben korak v pridruževanju Srbije EU, so sporočili iz njegovega urada. Premier Mirko Cvetković pa je po poročanju beograjskih spletnih medijev ocenil, da bo ratifikacija pripomogla k temu, da sporazum ratificirajo tudi države članice EU, ki tega doslej še niso storile.

Za predsednico srbskega parlamenta Slavico Đukić Dejanović je ratifikacija priznanje Srbiji za njena prizadevanja na poti proti EU, ratifikacijo pa so pozdravili tudi predstavniki parlamentarnih strank vladajoče koalicije.

V opozicijski Liberalnodemokratski stranki Čedomirja Jovanovića so medtem menili, da je ratifikacija "dobra in opogumljajoča novica ter stališče, ki ga je potrebno zelo ceniti". Predsednik največje opozicijske Srbske napredne stranke Tomislav Nikolić je sporočil, da je ratifikacija sporazuma dober znak za Srbijo, a opozoril, da Srbija ne sme biti stalno zadovoljna in pričakovati, da bo nekdo drug delal za njene interese, medtem ko sama "ne stori nič ali zelo malo, da bi napredovala"