Prejšnji teden smo poročali, da bi Simona Dimic morala biti zaslišana pred Komisijo za preprečevanje korupcije, a je novinarji nismo dočakali. Kaj je o neprihodu Dimičeve povedal predsednik protikorupcijske komisije Goran Klemenčič, si oglejte v zgornjem videu!

Da je sodišče zavrnilo predlog je za STA potrdil tudi pravni zastopnik Dimičeve Peter Čeferin. Povedal je, da odvetniška pisarna izpodbija peti odstavek 16. člena zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, v oceno ustavnosti je vložila tudi prvi odstavek 24. člena poslovnika komisije za preprečevanje korupcije. O sami ustavnosti izpodbijanih členov pa sodišče še ni odločalo, je poudaril Čeferin.

Ustavno pobudo so po Čeferinovih besedah vložili zato, ker menijo, da so določeni členi protikorupcijske zakonodaje v nasprotju z ustavo in z mednarodnimi akti o varstvu človekovih pravic. Predlog zadržanja izvajanja izpodbijanih členov pa so predlagali zaradi pospešitve postopka.

Protikorupcijska komisija pozdravila odločitev

Za Žurnal24 je Komisija za preprečevanje korupcije odločitev sodišča pozdravila, saj je s tem "ustavno sodišče pritrdilo našemu stališču, da ne obstaja nevarnost nastanka nepopravljivih posegov v človekove pravice Simone Dimic ali oseb, ki bi jih komisija vabila na svoje seje v zvezi z zadevami, ki jih obravnava".

Sicer bo Ustavno sodišče o dopustnosti vloge Simone Dimic in njenih pooblaščencev ter o ustavnosti izpodbijanih določb protikorupcijske zakonodaje po poročanju Žurnala24 še odločalo. ''Smo prvi, ki imamo interes, da je zakonodaja, na podlagi katere delujemo, skladna z ustavo, jasna in nedvoumna. Ne pišemo je sami, smo jo pa dolžni izvrševati v duhu zakona, ki nam daje mandat omejevanja korupcije in krepitve integritete v Republiki Sloveniji. Omenjena odločitev ustavnega sodišča je pomembna, ker komisiji omogoča, da svoje pristojnosti do končne odločitve sodišča izvaja naprej. V skladu z ustavo in zakoni ter z vsem dolžnim spoštovanjem osebnosti in dostojanstva oseb, ki so predmet naših postopkov. Vendar tudi dosledno in odločno,'' so zapisali v protikorupcijski komisiji.

Dimičevo "odnesle" nepravilnosti pri hiši v Murglah

Spomnimo, sredi oktobra so v javnost prišli očitki o nepravilnostih pri nakupu in obnovi hiše v Murglah, med drugim, da je od banke NLB dobila za svojo plačo nesorazmerno visoko posojilo pod izredno ugodnimi pogoji. Zaradi afere je odstopila s funkcije, s primerom se je začela ukvarjati policija in tudi protikorupcijska komisija.

Vse o primeru Dimičeve za vas zbiramo na enem mestu.

Dimičevo pa naj bi preiskoval tudi Nacionalni preiskovalni urad (NPU), vendar na policiji tega zaradi varstva osebnih podatkov ne razkrivajo.