"Namen odločitev glede Irske je, da se ustavi morebitne napetosti in okužbe drugih gospodarstev," je dejal tiskovni predstavnik evropskega komisarja za denarne in gospodarske zadeve Ollija Rehna, Amadeu Altafaj Tardio.

Irska je zaradi kriznih razmer v svojem bančnem sektorju v nedeljo zaprosila za finančno pomoč držav v območju evra in Mednarodnega denarnega sklada (IMF). Gre za pomoč v okviru sistema za zagotavljanje stabilnosti evra, vzpostavljenega maja.

Sistem vključuje mehanizem 60 milijard evrov pomoči iz proračuna Evropske unije in mehanizem, ki v treh letih zagotavlja do 440 milijard evrov potencialnih poroštev. Poleg tega je v tem okviru predvidenih do 250 milijard evrov pomoči iz IMF.

V Dublinu je ekipa strokovnjakov EU in IMF, ki skupaj z irskimi oblastmi pripravlja program pomoči in v tem okviru tudi usklajujejo načrtovani štiriletni varčevalni načrt Irske, ki predvideva znižanje irskega primanjkljaja za 15 milijard.

Poleg tega EU od Irske pričakuje dodatno ukrepanje, na primer na področju davkov. Komisar Rehn je že pred časom dejal, da irski davčni sistem ni vzdržen. V Bruslju sicer za zdaj niso potrdili, da bodo od države zahtevali zvišanje davkov na podjetja.

Pomoč Irski sicer odmeva tudi na zasedanjih ministrov EU za zunanje in evropske zadeve v Bruslju. Namestnik nemškega zunanjega ministra Werner Hoyer je danes poudaril, da irski primer potrjuje nujnost vzpostavitve stalnega kriznega mehanizma.

Irska naj bi potrebovala do 100 milijard evrov pomoči. Kot pojasnjujejo strokovnjaki, gre pri pomoči sicer za odprtje kreditne linije, torej za "stand by aranžma", ne pa za dejansko posojilo nekega določenega zneska.

Luksemburški zunanji minister Jean Asselborn pa je danes menil, da je irska kriza primerljiva z grško. V EU so sicer doslej zavračali to primerjavo in poudarjali, da je primer Irske drugačen, ker ima država večji ugled pri izvajanju reševalnih ukrepov.

Irska bo svoje banke zmanjšala, združila ali pa prodala

Irska bo svoje banke zmanjšala, združila ali prodala, je danes napovedal irski finančni minister Brian Lenihan in dodal, da irske banke zaradi tveganj, ki so jih prevzemale, niso postale grožnja le državi, ampak celotnemu območju evra. Višina posojila EU in IMF, ki ne bo presegla 100 milijard evrov, bo znana po pogajanjih v Dublinu.

Kot je po poročanju ameriške tiskovne agencije AP Lenihan dejal za irski radio RTE, so irske banke postale v celoti odvisne od posojil Evropske centralne banke (ECB) in bodo verjetno vsaj leto dni izključene z normalnih kreditnih trgov.

Poudaril je, da Irska ne pričakuje, da bi lastniki prednostnih obveznic petih s strani države podprtih bank prevzeli izgube, kar naj bi se po napovedih nemške kanclerke Angele Merkel v končni fazi zgodilo po uveljavitvi novih pravil EU za preprečevanje kriz leta 2013. "Kot suverena država smo vedno priznavali plačilo prednostnega dolga. Nisem zaznal nobenih pritiskov za to, da dolga ne bi priznali," je dejal Lenihan.

Minister je ponovil, da višina posojila EU in Mednarodnega denarnega sklada (IMF) - za katerega je Irska zaprosila v nedeljo - ne bo presegla 100 milijard evrov. Kolikšno bo posojilo, bo znano po tednu ali dveh pogajanj v Dublinu s strokovnjaki Evropske komisije, ECB in IMF.

Evropski komisar za denarne zadeve Olli Rehn je v Bruslju povedal, da bi se lahko pogajanja, ki so se začela minuli četrtek, končala do konca meseca.

Lenihan se strinja s kolegi iz drugih evropskih držav, da je treba irske banke - ki so si po navedbah AP agresivno izposojale denar in ga vlagale v nebrzdan irski, britanski in ameriški nepremičninski trg - zmanjšati in jih preusmeriti izključno v podporo irskim varčevalcem, lastnikom nepremičnin in podjetjem. Večine njihovega preostalega premoženja v tujini se bo "treba znebiti".

Zaradi velikih tveganj, ki so jih irske banke prevzemale v tem desetletju, so postale velika grožnja ne le državi, ampak celotnem območju evra, pravi minister.

Lenihan je poudaril, da Irska "ni obubožana" in da ima še več kot 20 milijard evrov lastnih denarnih rezerv. Upa, da se bo lahko zgledovala po Južni Koreji, ki je leta 1997 prejela pomoč IMF in se naslednje leto lahko ponovno vrnila na trg.