Kontič je v pobudi s 24. septembra predlagal ustanovitev sklada, iz katerega bi poplačali delavce z začasnim delovnim dovoljenjem in začasnim prebivališčem v Sloveniji, ki so ostali brez plač in zaposlitve in ki nimajo pravice do nadomestila za brezposelnost, ker sporazum med Slovenijo in njihovo matično državo tega ne omogoča. Poslanec je pri tem izpostavil delavce Vegrada, ki prihajajo iz BiH, izplačila iz sklada da bi jim omogočila vrnitev domov, Slovenija pa bi s tem ohranila ugled v mednarodni javnosti.

"Vlada ocenjuje, da je ustreznejša rešitev kot ustanovitev sklada, kot ga predlaga poslanec Kontič, ki bi lahko v mednarodni javnosti tudi ustvarila vtis, da Slovenija delavce iz tretjih držav postavlja v slabši položaj kot slovenske državljane, da se preučijo potrebe po spremembah zakonodaje, ki bi vodile v učinkovito preprečevanje kršitev delovnopravne zakonodaje in s katerimi bi državljanom tretjih držav zagotovili tudi učinkovitejše uveljavljanje njihovih pravic," so po današnji seji vlade sporočili iz urada vlade za komuniciranje.

Delavci iz tretjih držav, ki so na podlagi delovnega dovoljenja sklenili pogodbo o zaposlitvi s slovenskim delodajalcem, imajo v delovnem razmerju enake pravice in obveznosti kot slovenski delavci, pravi vlada. Do teh pravic - med drugim do odpravnine po odpovedi iz razlogov na strani delodajalca, denarnega nadomestila za primer brezposelnosti, izplačila iz jamstvenega sklada - so upravičeni pod enakimi pogoji, če mednarodna pogodba ne določa drugače, razen do pravic po zakonu o socialnem varstvu. Do vseh oblik socialne pomoči so upravičeni le državljani tretjih držav, ki imajo v Sloveniji dovoljenje za stalno prebivanje.

Tuji delavci načeloma v enakem položaju kot slovenski

"Vlada tako ugotavlja, da so tuji delavci, razen v navedenih primerih, v enakem položaju kot slovenski delavci, ne glede na to ali imajo dovoljenje za stalno prebivanje ali le dovoljenje za začasno prebivanje," so zapisali in dodali, da se tako ne bi se smelo zgoditi, da ti delavci ne bi imeli dovolj sredstev za vrnitev v svojo državo oz. da ne bi imeli dovolj sredstev za preživljanje v času bivanja v Sloveniji do pridobitve teh pravic.

Slovenija in BiH se dogovarjata za spremembo socialnega sporazuma, po kateri bi imeli pravico do nadomestila za brezposelnost tudi tisti delavci BiH, ki bi izgubili delo in imajo le začasno dovoljenje za bivanje v Sloveniji.

Vlada bo v "najkrajšem možnem času" posredovala spremembo socialnega sporazuma z BIH v ratifikacijo DZ ter hkrati proučila tudi izvajanje veljavnih zakonskih določb in, če bo treba, posamezne zakone tudi spremenila, da bi zagotovila izpolnjevanje vseh pravic.