"Letošnji pridelek žita je bil - kljub zmanjšanju pridelave pšenice v Rusiji - tretji največji v zgodovini, zaloge pa so velike," je ocenil predstavnik FAO Hafez Ghanem. Ob tem je dodal, da so tržni temelji dobri in drugačni od obdobja 2007-2008, ko je države v razvoju zaradi pomanjkanja hrane in posledično visokih cen zajel val protestov.

Ghanem je predlagal, da bi lahko mednarodna skupnost, morda pod vodstvom skupine 20 najpomembnejših svetovnih gospodarstev (G20), preučila načine, kako se spopasti z večjo negotovostjo, ki trenutno pretresa mednarodne trge. Države bi lahko izboljšale regulacijo trgov in znova napolnile svoje zaloge, meni Ghanem.

Rusija je zaradi hude vročine in suše v minulih tednih izgubila četrtino žetve, zato je sredi avgusta ustavila izvoz žita do konca leta, septembra pa prepoved še podaljšala. Odločitev o morebitnem preklicu prepovedi izvoza bo sprejela šele po žetvi prihodnje leto. To je spodbudilo rast cen pšenice na svetovnih trgih.

Ghanem kljub temu meni, da "razlogov za zaskrbljenost za zdaj ni", vendar pa bi se lahko razmere spremenile, če bi svet doživel še en šok in če bi se zaloge znova zmanjšale. To bi se lahko zgodilo zaradi slabega vremena ali vladnih politik, ki bi morebiti spodbudile večjo zaskrbljenost na trgu, še dodaja predstavnik FAO.