Proslave spomina na žrtve 11. septembra so bile v ZDA doslej bolj ali manj "rutinske". V New Yorku so sorodniki žrtev brali njihova imena, potekale so minute molka, zvonili so zvonovi, politiki pa so opravili svoje govore. Podobno je bilo tudi na dveh drugih prizoriščih napadov v Pentagonu pri Washingtonu in na travniku v pensilvanijskem Shankesvilleu.

Tudi letos ni bilo drugače. Na čelu govorcev v New Yorku je bil podpredsednik Jospeh Biden, predsednik ZDA Barack Obama je v Pentagonu zagotavljal, da Amerika nikoli ni bila in nikoli ne bo v vojni z islamom, ampak s teroristi, sedanja prva dama Michelle Obama pa je doslej prvič javno nastopila skupaj s svojo predhodnico Lauro Bush. V Shanksvilleu sta obe zagotavljali, da se rane celijo in da je Amerika enotna.

Po spominskih slovesnostih v New Yorku pa se je pokazalo, da Amerika ni enotna. Pred mestno hišo se je zbralo več kot tisoč podpornikov newyorške mošeje, ki so nosili transparente proti verski nestrpnosti ter pozivali k enakim pravicam za muslimane. Med njimi je bilo veliko "poklicnih" protestnikov, ki so opazni vse od leta 2002, ko so se začele demonstracije proti vojni v Iraku in politiki predsednika Georgea Busha na splošno. Socialisti so prodajali literaturo, "jezne babice" so pozivale k miru, posamezniki pa so še vedno zahtevali aretacijo Busha.

Na jugu Manhattna so v soboto popoldne svoj prostor našli tudi raznorazni čudaki, ki so izkoristili prisotnost množice novinarjev. Priložnost so izkoristili tudi pridigarji proti splavu, ki so ponujali moreče podobe trupel nerojenih otrok. Še posebej nekaj ulic stran na aveniji Zahodni Broadway, kjer so potekali protesti proti mošeji in islamu, je bilo novinarjev skoraj toliko kot protestnikov.

Odgovori na vprašanja o razlogih za protest so bili predvidljivi. Od zamere, da jim bodo muslimani oskrunili sveti kraj, do izrazov prepričanja, da je islam nasilna religija, ki gradi mošeje tam, kjer osvoji nove civilizacije. Proti "islamizaciji Manhattna" se je med drugimi izrekel nizozemski politik Geert Wilders, nekaj republikanskih kongresnih kandidatov iz New Yorka in drugih držav ZDA pa je prav tako prepričevalo prepričane, da islam ne prinaša nič dobrega.

Spori okoli newyorške mošeje so ustvarili ozračje, ki je privleklo na dan floridskega krščanskega pastorja Terryja Jonesa in njegove grožnje, da bo na obletnico 11. septembra v svoji cerkvi v Gainesvilleu zažigal korane. Njegova grožnja je obšla svet, ki ga je ostro obsojal, v Afganistanu in drugje v muslimanskem svetu pa so sledili pričakovani ostri protesti in tradicionalno sežiganje ameriških zastav.

Jones je v soboto zjutraj dejal, da ne bo sežigal koranov, vendar je bilo že prepozno. Zamisel je navdušila možakarja pred WTC, ki je zažgal nekaj papirjev iz muslimanske svete knjige in trdil, da je potrebno muslimanom pokazati, da se jih Američani ne bojijo. Strahu pred reakcijo v družbi somišljenikov in množice policistov seveda ni bilo.

Do nasilja ni prišlo in policija do sobote zvečer ni poročala o aretacijah. Zaprli niso niti neprijavljene množice ljudi, ki je pred doslej edino obnovljeno stolpnico kompleksa WTC, to je WTC številka 7, zahtevala preiskavo o napadih in trdila, da jih je organizirala ameriška vlada. Dokaz naj bi bil v tem, da se je WTC 7 porušila, čeprav ni bila zadeta, v njej pa naj bi bili shranjeni dokumenti leta 2001 propadlega energetskega podjetja Enron.

Policija je uspešno ločila protestnike ene in druge strani, ki so si lahko le mimogrede izmenjavali vsak svoje informacije o zgodovinskih dejstvih, pošiljali drug drugega v šole, se medsebojno obtoževali zaradi nestrpnosti, primerjali miroljubnost krščanske in muslimanske vere ter osebne navade glavnih verskih voditeljev Jezusa Kristusa in Mohameda.

Še pred mrakom je bilo na ulicah okoli mošeje in WTC le nekaj vztrajnih turistov in poklicnih protestnikov, ki jim je bilo žal, da se je vse skupaj tako hitro izteklo.

Francoska tiskovna agencija AFP pa je poročala, da je bilo nekaj malega demonstracij tudi pred Belo hišo v Washingtonu. Tudi tam je skupina nasprotnikov splava trgala liste iz korana, vendar jih ni zažigala, ker je to tam z zakonom prepovedano.