Pastor Terry Jones si je najbrž težko predstavljal, da se bo z njegovim pozivom ukvarjalo praktično vse najvišje državno vodstvo in da bo predsednik Obama na svoji včerajšnji tiskovni konferenci (ki jih ima že tako ali tako zelo redko) dvakrat omenil "posameznika s Floride, čigar ideje, da sežiga svete knjige neke druge religije, so v nasprotju z našimi vrednotami".

V četrtek je že kazalo, da spornega dogodka, ki je razvnel čustva nekaterih muslimanov po svetu, še preden se je zgodil, vendarle ne bo. Jones je po posredovanju imama Islamske skupnosti osrednje Floride Muhamada Musrija preklical sežig, ker so mu obljubili, da se bo v New Yorku lahko sestal z imamom, ki načrtuje gradnjo sporne mošeje na spodnjem Manhattnu in da bodo lokacijo mošeje premaknili. Potem pa je ves dogovor padel v vodo in Jones se je vrnil k napovedi sežiga, če ga imam danes ne sprejme.

Na severu Afganistana je včeraj pred oporiščem Nata po poročanju agencij protestiralo več tisoč ljudi, enajst je bilo ranjenih, v Indoneziji pa je neki imam dejal, da bi bil sežig koranov enak vojni napovedi. Sežig je skupaj z gradnjo mošeje pri točki nič letos zaznamoval priprave na obeleženje devete obletnice napadov na ZDA. Zaplet z mošejo je skušal rešiti tudi Donald Trump, bogataš in znani nepremičninski poslovnež, ki je večinskemu lastniku hiše na sporni lokaciji ponudil 25 odstotkov več denarja, kot je ta zanjo plačal. Slednji je ponudbo pričakovano zavrnil, saj je poslopje dobil po štirikrat nižji ceni od tiste, ki jo je ponujal najboljši ponudnik. Zakaj jo je dobil v roke tako poceni, ni povsem jasno, je pa ta podatek okrepil sum kritikov mošeje.