V Bruslju so ob današnjem dnevu izkazali čast humanitarnim delavcem, ki so izgubili življenje ali svobodo oziroma so bili ranjeni med opravljanjem svojega dela. Kot so spomnili, je tudi osebje urada za humanitarno pomoč (ECHO), ki deluje v okviru Evropske komisije, ves čas prisotno na kriznih območjih in skupaj s partnerskimi humanitarnimi organizacijami pravično in brez diskriminacije zagotavlja pomoč civilnemu prebivalstvu povsod po svetu.

Obenem so opozorili, da sta dostop humanitarne pomoči do kriznih območjih in varnost humanitarnih delavcev vedno bolj ogrožena. Evropska komisarka za mednarodno sodelovanje, humanitarno pomoč in krizno odzivanje Kristalina Georgieva je še posebej opozorila na humanitarne delavce na kriznih območjih, saj so njihova življenja v največji nevarnosti, pogostost napadov "na te požrtvovalne ljudi" pa celo zaskrbljujoče narašča.

Po podatkih urada ZN za usklajevanje humanitarnih zadev (OCHA) sta bila lani med opravljanjem dela ubita 102 humanitarna delavca. Ubitih, ugrabljenih in huje ranjenih v napadih je bilo lani skupno 278 humanitarnih delavcev, kar je približno desetkrat več kot leta 1999.

Slovensko zunanje ministrstvo je v sporočilu za javnost ob današnjem dnevu med drugim spomnilo, da je EU - torej Evropska komisija in države članice - največja svetovna donatorica humanitarne pomoči. V zadnjih petih letih je zanjo namenila povprečno 800 milijonov evrov letno, samo v letu 2009 pa več kot 900 milijonov evrov.

Tudi Slovenija kot članica ZN in EU zagotavlja humanitarno pomoč prebivalcem drugih držav v stiski, pri čemer posebno pozornost namenja najbolj ranljivim družbenim skupinam, zlasti otrokom in ženskam. Letos je pomoč med drugim namenila rehabilitaciji otrok iz Gaze, BiH, Kosova, Ukrajine in Črne gore, ob januarskem katastrofalnem potresu je bila izdatna humanitarna pomoč namenjena prebivalcem Haitija, so izpostavili na MZZ.

Navedli so še nekaj drugih nedavnih primerov nudenja človekoljubne pomoči in zatrdili, da se bo Slovenija tudi v prihodnje odzivala na potrebe po humanitarni pomoči v skladu z uresničevanjem razvojnih ciljev tisočletja. Napovedali so še, da se bo Slovenija s finančnim nakazilom v kratkem odzvala na poziv za pomoč prizadetim v hudih poplavah v Pakistanu.

Generalna skupščina ZN je resolucijo o svetovnem dnevu humanitarne dejavnosti, s katero je za svetovni dan humanitarnih dejavnosti določila 19. avgust, sprejela decembra 2008. Datum je bil izbran simbolično - v spomin na napad na urad ZN v Bagdadu, v katerem je bilo 19. avgusta 2003 ubitih 22 človekoljubnih delavcev, med njimi komisar ZN za človekove pravice in posebni predstavnik generalnega sekretarja ZN za Irak Sergio Vieira de Mello.