Poplavni valovi so do zdaj zahtevali 1600 življenj, šest milijonov ljudi še vedno potrebuje novo zatočišče in pomoč v prehrani. "Prišel sem izrazit sočutje in solidarnost Združenih narodov s prebivalci in vlado Pakistana. Tukaj sem tudi zato, da svet pozovem k hitrejšemu zagotavljanju pomoči Pakistanu," je povedal Ban Ki Moon.

Največja naravna katastrofa v pakistanski zgodovini (prav v soboto so praznovali 64. dan neodvisnosti) je povsem nepripravljene ujela oblasti v Islamabadu. Pakistan sam preprosto ne zmore poskrbeti za vse pomoči potrebne. Humanitarna pomoč iz vsega sveta sicer prihaja v državo, a le počasi. Do zdaj so mednarodni donatorji zagotovili le četrtino od 459 milijonov dolarjev, ki bi bili po ocenah svetovne organizacije potrebni za zagotovitev ustrezne pomoči prizadetemu prebivalstvu.

Če se mednarodna skupnost ne bo podvizala in pospešila pošiljanje humanitarne pomoči Pakistanu, bi lahko prišlo do drugega vala smrtnih žrtev. Tega bi po ocenah Združenih narodov lahko povzročila lakota in širjenje nalezljivih bolezni, med drugim tudi kolere. Narasle vode novo grožnjo predstavljajo tudi za gosto poseljeni provinci Sindh in Balučistan. Po meteoroloških napovedih bo to območje naslednja dva dni zajelo močno deževje. Zaradi pritiska povečanih vodnih gmot obstaja nevarnost, da počijo nasipi, doline pa preplavijo deroče vode. Tudi zato je Ban Ki Moon mednarodno skupnost včeraj vnovič opozoril, da je treba pospešiti zagotavljanje pomoči za Pakistan.