Pakistanski premier je še dejal, da so narasle vode uničile za več milijard dolarjev kmetijskih pridelkov, odnesle številne mostove in poškodovale mnoge ceste. Uničena je tudi energetska infrastruktura, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Zaradi naravne katastrofe so v Pakistanu odpovedali današnje slovesnosti ob dnevu neodvisnosti, visoki predstavniki države pa obiskujejo najhuje prizadeta območja. Pakistanski predsednik Asif Ali Zardari, ki je tarča ostrih kritik, ker kljub poplavam ni prekinil evropske turneje, je tako danes obiskal žrtve poplav v mestu Novšehra na severovzhodu države.

Razmere so sicer danes najbolj kritične ob reki Ind, ki v provinci Sind ogroža več mest in vasi. Veletok je na nekaterih mestih širok celo do 25 kilometrov, kar je okoli 25-krat več kot običajno ob monsunskem deževju, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Po zadnjih podatkih pakistanskih oblasti je v poplavah umrlo 1393 ljudi, 1985 pa jih je bilo ranjenih. Uničenih je bilo več kot 875.000 hiš. Združeni narodi sicer ocenjujejo, da je najhujša vodna ujma v Pakistanu v zadnjih 80 letih zahtevala okoli 1600 življenj. Pakistan bo spričo poplav in humanitarne katastrofe, ki so jo povzročile, ta konec tedna po napovedih obiskal generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon.

Pakistanci so sicer po poplavah v vse hujši stiski zaradi pomanjkanja hrane, zdravil in pitne vode. Pakistanski mediji tako po navedbah dpa že poročajo o napadih na konvoje s humanitarno pomočjo za žrtve poplav v provinci Pandžab.

Združeni narodi so potrdili pojav kolere v poplavljenem Pakistanu

Združeni narodi so danes potrdili, da so v Pakistanu, ki ga že več tednov pestijo katastrofalne poplave, zabeležili pojav kolere. Organizacija je zato okrepila prizadevanja za zdravljenje tistih, ki imajo hudo diarejo, enega od simptomov kolere, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Po navedbah predstavnika urada ZN za humanitarne zadeve Maurizia Giuliana so pojav kolere zabeležili v okrožju Svat na severozahodu Pakistana. ZN bodo zato okrepili zdravljenje vseh, ki bi lahko zboleli za to smrtonosno boleznijo. Predvsem gre za tiste, ki trpijo za akutno hudo diarejo - takih je po podatkih ZN najmanj 36.000.

ZN ocenjujejo, da so najhujše poplave v Pakistanu v zadnjih 80 letih prizadele od 14 do 20 milijonov ljudi, zahtevale pa so tudi 1600 smrtnih žrtev.

Poplave so zasenčile tudi letošnja praznovanja ob prazniku neodvisnosti Pakistana, s katerim se v državi vsako leto 14. avgusta spomnijo reazglasitve neodvisnosti leta 1947. Visoki predstavniki države bodo tako po poročanju ameriške tiskovne agencije AP danes namesto državnih slovesnosti večinoma obiskovali žrtve poplav in najhuje prizadeta območja.