Obama je dejal, da so regulatorji v preteklosti in tudi v času njegove administracije potrjevali načrte za izkoriščanje nafte le na podlagi obljub podjetij, da bodo spoštovala varnostne standarde. "Od sedaj naprej velja pravilo zaupaj, vendar potrdi," je dejal Obama. Po Obamovih besedah je jasno, da je sistem odpovedal, predsednik pa pričakuje, da bo preiskava pokazala, kaj natančno se je zgodilo.

Naftno ploščad Deepwater Horizon je 20. aprila razneslo v Mehiškem zalivu, od takrat naprej pa v morje bruha po 800.000 litrov nafte na dan. Podjetje BP je danes nadaljevalo prizadevanja za zamašitev luknje. V cev, iz katere izteka nafta, skušajo vstaviti manjšo cev in danes naj bi videli, ali jim bo s tem uspelo ustaviti iztekanje.

Obama je povedal, da deli jezo prebivalcev ob Mehiškem zalivu zaradi izliva, ki zahtevajo od vlade in drugih neomajne napore za omejitev uničenja gospodarstva in življenja. Napovedal je, da bo BP držal za besedo glede napovedi poravnave škode, obenem pa je kritiziral direktorje vpletenih podjetij zaradi prelaganja krivde drug na drugega.

Vodilni v podjetjih BP America, ki je lastnik naftne vrtine in najemnik uničene naftne ploščadi, lastnika ploščadi Transocean in Halliburtona, ki je na njej izvajal dela, so se pred dnevi v kongresu medsebojno obtoževali, kdo je kriv za nesrečo. Obama je to označil za smešno predstavo. Čeprav razume, da gre za pravna in finančna vprašanja, pa je krivde dovolj, da jo prevzamejo vsi, vključno z zvezno vlado.