Pahor je po seji vlade tudi povedal, da je od pravosodnega ministra Aleša Zalarja, generalne državne tožilke Barbare Brezigar in tožilke Branke Zobec Hrastar že dobil odgovore, da ne nasprotujejo objavi zapisa njihovega pogovora.

Pri tem pa je Brezigarjeva dodala tudi, da bo ena od tožilk, ki vodi enega od spisov v predkazenskem postopku, morala pregledati magnetogram, da bi ugotovila, ali bi nekatere izrečene navedbe morda lahko ogrozile interes preiskave, je povedal Pahor.

Nihče torej nima zadržkov glede objave tega magnetograma, je dejal premier. Pojasnil je, da ga je za zaupnega označil prav zato, ker je menil, da so bi nekatere navedbe lahko motile interes preiskave. Sedaj so tudi tisti, ki so za to bolj poklicani, zagotovili, da tu ni ovir, zato bo Pahor počakal še na omenjeni pregled, nato pa bo magnetogram dostopen javnosti.

Pri ocenjevanju odnosov znotraj koalicije pa je Pahor poudaril, da je njegova naloga, da stori vse, da brez potrebe ne pride do politične krize. "Mene danes prav malo briga, kako bo javnost razumela dejstvo, da bodo z moje strani izpolnjeni pogoji, ki jih postavlja LDS zato, da ostane v vladi".

Kot je dodal, se mu predlogi LDS ne zdijo sporni, pri tem pa je napovedal, da bo "absolutno" podprl ministra Zalarja, "da gremo v reformo na tožilstvu".

Če sam lahko prispeva, da naredi kaj za to, da ta prestižni problem zmanjša, "s tem da rečem tisto, kar kdo pričakuje, na način, kot pričakuje, čeprav mi tega ne bi bilo treba storiti, bom to storil, ker imam pred seboj obzorje, ki ga želim doseči in me ti majhni ovinki do tam ne motijo," je dejal premier.

Pahor priznal, da znotraj vlade obstajajo razlike

Pahor je priznal, da obstajajo razlike znotraj vlade, sam pa tudi pričakuje, da se bodo tudi sprli in da se bo kaj na glas reklo, če bo treba.

Na vprašanje, kako komentira navedbe LDS, da če podpira Zalarja, podpira tudi njegove predloge, je Pahor dejal: "Saj nismo otroci,". Po njegovih besedah tu ne gre za neke tehnične trike, pač pa za politične odločitve.

Kot je pojasnil, je bilo Zalarjevo poročilo na vladi sprejeto in tudi premier ga je podprl. Pred in po takratni seji pa je Pahor povedal ministru Zalarju, da "ta hip" ne vidi utemeljenih razlogov, ki bi njega in javnost prepričali v razrešitev Brezigarjeve. "Tudi danes mislim enako," je poudaril Pahor in dodal, da minister Zalar tega predloga formalno tudi nikoli ni dal vladi.

Če bo minister predlog podal, ga bo premier, kot je napovedal, dal na glasovanje. Če bo Zalarjev morebiten predlog za razrešitev Brezigarjeve dobil večinsko podporo ministric in ministrov, bo predlog posredovan v državni zbor. "To se mi zdi pošteno in demokratično," je poudaril.

Ponovil je, da "bo treba narediti nekaj reda tudi na tožilstvu". Zato meni, da bi bilo dobro z ministrom Zalarjem, ko bo jasna tudi perspektiva reforme tožilstva, čim prej obiskati tožilstvo in urediti odnose.

Sestanek predsednikov koalicijskih strank bo v torek

Glede sklica vrha koalicije, ki ga je zahteval predsednik Zaresa Gregor Golobič, je Pahor pojasnil, da ima Golobič verjetno v mislih sestanek predsednikov koalicijskih strank "in ta bo v torek". Dodal je, da bi do sestanka lahko sicer prišlo že danes, če ne bi bilo današnjih obveznosti Kresalove, predsednika DeSUS Karla Erjavca in tudi samega Pahorja.

Premier je komentiral tudi odsotnost več ministrov z današnje seje vlade, med njimi notranje ministrice Katarine Kresal in pravosodnega ministra Aleša Zalarja.

Pojasnil je, da je v sredo, ko je dobil listo navzočnosti za današnjo sejo, ugotovil, da so trije ministri danes v državnem zboru, dva na poti v tujino, Kresalova in Zalar pa da sodelujeta na posvetu. Kot je dejal, je zato v sredo govoril z vsemi temi ministri in jim rekel, da danes pričakuje njihovo navzočnost oz. da jih bo dal poklicati, v kolikor bo sklepčnost ogrožena.

Premier je poudaril, da želi, da se o vsaki točki vsebinsko razpravlja. Dodal je, da je nekaj ministrov in ministric danes seveda bilo odsotnih, a na nek način je moral opozoriti, "da so točke, ki prihajajo na dnevni red, preveč politično občutljive, da bi namesto njih prihajali državni funkcionarji".

Kot je še dejal, razume Zalarja, da je danes želel biti s tožilci, in razume Kresalovo, da želi biti na konferenci, ki jo je pripravljala, ampak tudi sam kot predsednik bi lahko bil ob četrtkih kje drugje. Sam bi tako že lahko bil v Pragi, a bo šel tja zadnji hip. "Vendarle je treba videti prioriteto. Danes bo moj nastop v Pragi pomemben, tudi za naše zunanje politične interese, ampak najprej in predvsem morajo biti stvari urejene doma," je poudaril Pahor.