V zunajparlamentarni Novi Sloveniji (NSi) tako ugotavljajo, da državljani v Sloveniji izgubljajo oblast, ki so jo dobili 8. aprila 1990, volivci pa bi na predčasnih volitvah po njihovem imeli znova priložnost, da izrazijo svojo demokratično voljo, "ki je v zadnjem času močno poteptana".

V Sloveniji ta trenutek "ni zaznati nadaljevanja dela, ki so ga začrtali osamosvojitelji Slovenije leta 1990. Slovenijo so dodobra načeli korupcija, klientelizem, gospodarski in politični kriminal, ogrožen pa je tudi pozitiven odnos do domovine in slovenske samostojnosti", so zapisali v sporočilu za javnost.

Aktualni politični dogodki po njihovem prepričanju namreč kažejo na to, da so nujno potrebne spremembe. Koalicijske stranke se ukvarjajo same s seboj, pozabljajo pa na državljane, menijo. "Stranke koalicije skrbijo le za kapital, vodijo pa jih ljudje iz močnih gospodarskih lobijev, ki niso nikakršen moralni zgled. Čas je, da Slovenci rečemo ne takšni politiki," poudarjajo ter ob tem spominjajo, da je bila na referendumih izražena volja ljudi s strani slovenskih politikov že večkrat izničena.

Danes mineva 20 let od prvih večstrankarskih volitev v Sloveniji po drugi svetovni vojni, na katerih je zmagala Demokratična opozicija Slovenije (Demos). Po besedah predsednika prve demokratično izvoljene vlade Lojzeta Peterleta so bile te volitve izhodišče za uresničitev samostojne slovenske državnosti.