Drugi vseslovenski festival romske kulture - Romano Čhon - so v Novem mestu odprli že v soboto, v Murski Soboti pa so ga slavnostno odprli v sredo. Na prireditvah po Sloveniji bo tudi ozaveščevalna kampanja Dosta! Osvobodimo se predsodkov, spoznajmo Rome. Kampanjo je Slovenija kot prva članica EU prevzela že v letu 2008 in jo nadaljuje tudi v evropskem letu boja proti revščini in socialni izključenosti 2010.

Dosta je beseda, ki jo uporabljajo Romi in pomeni dovolj, in je hkrati tudi kampanja ozaveščanja Sveta Evrope in Evropske komisije, katere temeljni namen je zbližati ne-Rome in Rome ter prispevati k premoščanju ovir, ki v stikih med Romi in ne-Romi nastajajo zaradi predsodkov in stereotipov, so zapisali v Uradu RS za narodnosti.

V Ljubljani bodo danes na Prešernovem trgu od 16. ure dalje v organizaciji Mreže za Rome v Evropi v okviru Amnesty International Slovenije mimoidoči lahko tudi podpisali peticiji, namenjeni italijanskim in romunskim oblastem.

Ob svetovnem dnevu Romov sta predsedujoča Odboru ministrov Sveta Evrope, švicarska zunanja ministrica Micheline Calmy-Rey in predsednik Parlamentarne skupščine Sveta Evrope Mevlüt Cavusoglu v skupni izjavi za javnost zapisala, da so Romi enakopravni državljani Evrope, kljub temu pa njihov položaj v družbi sproža resne probleme človekovih pravic.

"V Evropi živi približno 10 milijonov Romov in njihove skupnosti so stalno podvržene diskriminaciji, revščini in socialni izključenosti. V veliko primerih jim niso zagotovljene niti temeljne pravice, kot so dostop do izobrazbe, zaposlitve, zdravstva in nastanitve. To je nedopustno in vsi si moramo prizadevati, da se to spremeni," sta poudarila.

O položaju Romov bodo sicer govorili na drugem vrhu EU o Romih, ki bo danes in v petek v španski Cordobi.