"Boj za samostojno Slovenijo se je začel med NOB, dokončali pa so ga naši borci leta 1991. Primorci ste začeli ta boj že leta 1925, ko ste se uprli trpinčenju pod fašizmom, ko je bila v teh krajih prepovedana slovenska beseda," je v uvodu dejala Jelušičeva in spomnila na 200 kilometrov dolg pohod v hudem mrazu in čez deročo Sočo: "To je bila pot, ki je bila hkrati vojaška akcija in domoljubna misija z namenom dvigniti moralo Beneškim Slovencem, obnemoglim zaradi razmaha nemške ofenzive, ter jim jasno pokazati, da jih imajo Slovenci z one strani Kolovrata za svoje rojake in si dejavno prizadevajo, da bi nekoč živeli v svobodi in skupni domovini."

Ministrica Jelušičeva se je dotaknila tudi današnje krize. Poudarila je, da gre za krizo pohlepa in bogatenja. Za skromnost, ki je bila vedno tudi vrlina partizanov, ni krize, je dodala in nadaljevala: "Mi, Primorci, smo sposobni naučiti Slovenijo, kako preživeti. Tega smo se naučili pri vas, borcih. Vaše vrline, kot so ponos, požrtvovalnost, borbenost in preživetje, so vrline, ki jih poskušamo vcepiti tudi našim vojakom. Zaradi sporočil naših borcev moramo skrbeti za varnost tudi drugje po svetu. Gre za vrednote mednarodne solidarnosti in naš prispevek, da se trajno ohranita mir in varnost. "

Ministrica je tudi dejala, da je bila v pohodu goriške divizije v Benečijo ena izmed ključnih vrednot spoštovanje civilnega prebivalstva, ki je v vojnah najbolj ogroženo in med katerim so največje žrtve. "Od partizanskih borcev smo se tudi naučili, da bojevanje ne poteka v kasarnah. Le nenehno usposabljanje lahko prispeva k dobri pripravljenosti naših vojakov," je še dejala ministrica in menila, da imajo mladi visoko stopnjo domoljubja, na borcih in drugih pa je, na kakšen način jim ga bodo predstavili.