V svojem nagovoru večinoma zbranim Primorcem je Jelušičeva opozorila, da Primorci niso samo tisti, ki skrbijo za enotnost Primorske, pač pa tudi tisti, ki morajo vsej Sloveniji povedati, kakšne žrtve so bile potrebne za to, da je Primorska ostala enotna.

Spomnila je, da je pokrajina pod fašizmom trpela že veliko prej, preden se je začelo uradno govoriti o njem. "Bila so leta od 1925 naprej, ko je bilo slovenska beseda v teh krajih prepovedana. Bili so tudi časi, ko so ukinili gasilska društva le zato, da ne bi imel kdo gasiti vsega tistega, kar so počeli fašisti v teh krajih," je dejala.

Kriza, v kateri smo se znašli, je po njenem kriza bogatenja in pohlepa. Da bi se je rešili, je po njenem treba priti na Primorsko. "K vam je treba priti zato, da bomo razumeli kaj je skromnost. Za skromnost namreč ni nikoli krize," je dejala in dodala, da če kje, potem "smo mi na Primorskem tisti, ki smo sposobni naučiti Slovenijo, kako preživeti".

O borcih, ki so se pred 66 leti na pohod odpravili zato, da bi okrepili partizanski boj v Benečiji, pa je dejala, da so takrat dali vse, kar je sploh mogoče dati, to je življenje. "Zato bodimo solidarni, prijateljski in vztrajni. Če bomo zmogli to, ni krize, ki je ne bi mogli premagati," je zaključila.

Pred proslavo se je ministrica v gasilskem domu v Kanalu ob Soči srečala še s člani Prostovoljnega gasilskega društva Kanal ob Soči, udeležila pa se je tudi zaključne slovesnosti tekem Partizanske smučine '45 na Smučarskem centru Cerkno.