Britansko veleposlaništvo v Pekingu je sporočilo, da je bil Shaikh, ki je pakistanskega porekla, usmrčen ob 3.30 po srednjeevropskem času v Urumqiju v zahodni kitajski provinci Xinjiang, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Usmrtitev so nato uradno potrdile tudi kitajske oblasti. Kot je poročala kitajska tiskovna agencija Xinhua, je bil Shaikh usmrčen s smrtonosno injekcijo.

Že pred tem so na spletni strani vlade v Pekingu izvršitev smrtne kazni upravičili kot svarilen ukrep, saj da je "smrtna kazen za izjemno grozeča in resna kriminalna dejanja, vključno v povezavi z mamili, koristna pri vcepljanju strahu in preprečevanju kriminalnih dejanj, povezanih z mamili". Prav tako so poudarili, da je bila Shaikhova duševna bolezen - trpel naj bi za bipolarno motnjo - "nezadostna" za preprečitev usmrtitve.

Britanski premier je v odzivu na usmrtitev sporočil, da je "zgrožen in razočaran", poroča francoska tiskovna agencija AFP. "Usmrtitev Akmala Shaikha najostreje obsojam, zgrožen in razočaran sem, da so bile naše vztrajne prošnje za milost neuslišane," je v izjavi, objavljeni v Londonu, navedel Brown, ki je o primeru Shaikha osebno govoril s kitajskim premierom Wen Jiabaom. Usmrtitev je obžaloval tudi britanski zunanji minister David Miliband.

Tudi v mednarodni organizaciji za zaščito človekovih pravic Amnesty International so ob usmrtitvi Shaikha izrazili zgroženost. Ob tem so mednarodno skupnost pozvali, naj Peking opomni na izpolnite obveznosti na področju človekovih pravic. "Usmrtitev je resnično klofuta v obraz mednarodne skupnosti," je izjavila direktorica AI za Azijsko-tihomorsko območje Roseann Rife.

London je Peking vztrajno pozival, "naj stori pravo stvar" in prepreči usmrtitev. Še v ponedeljek sta Shaikha v zaporu v Urumqiju obiskala tudi njegova bratranca, ki sta mu razložila, kaj se dogaja. "Ni se zavedal, kaj se dogaja, in je upal na pomilostitev," je za AFP povedal njegov bratranec Soohail.

Shaikh je bil aretiran septembra 2007 v Urumqiju s štirimi kilogrami heroina. Njegovi zagovorniki trdijo, da mu je drogo podtaknila kriminalna združba. Na smrt je bil obsojen lani po polurnem sojenju. Z usmrtitvijo je Shaikh postal prvi državljan Evropske unije, v zadnjih 58 letih usmrčen na Kitajskem.

Po podatkih Amnesty International Kitajska vsako leto usmrti več ljudi kot ves preostanek sveta. Lani naj bi bilo po podatkih AI na Kitajskem usmrčenih več kot 1700 ljudi. Kolikšna je ta številka dejansko, pa ni jasno, saj je to državna skrivnost.