Če bo smrtna kazen izvršena, bo Shaikh prvi državljan Evropske unije, ki bo usmrčen na Kitajskem v zadnjih 50 letih.

V zaporu v Urumqiju sta ga danes obiskala bratranca, ki sta na kitajsko vlado in sodišče vložila peticijo s prošnjo, naj ga pomilostijo. "Ne zaveda se, kaj se dogaja, in upa na pomilostitev. Rekla sva mu, naj ne obupa, povedala pa sva mu tudi, da je datum določen za jutri," je za francosko tiskovno agencijo AFP dejal eden od bratrancev, Soohail Shaikh.

Sally Rowen iz londonske človekoljubne organizacije Repreive, ki je Shaikhu nudila pravno pomoč, je povedala, da je bil današnji obisk zanj prvi neposredni stik s sorodniki v dveh letih. V Urumqiju so bili tudi predstavniki britanskega veleposlaništva, ki so pomagali Shaikhovi družini, so za AFP potrdili na veleposlaništvu v Pekingu.

Shaikh je bil aretiran septembra 2007 v Urumqiju s štirimi kilogrami heroina. Lani je bil obsojen na smrt. Njegovi zagovorniki trdijo, da mu je drogo podtaknila kriminalna združba.

Velika Britanija nasprotuje smrtni kazni in britanski premier Gordon Brown je Shaikhov primer večkrat načel v pogovorih s kitajskimi voditelji. Kitajska trdi, da je primer potekal v skladu s kitajsko zakonodajo. "Kitajske pravosodne oblasti so neodvisno obravnavale ta primer v skladu z zakonodajo. Tihotapljenje droge je resen zločin v mednarodni praksi," je izjavila tiskovna predstavnica zunanjega ministrstva Jiang Yu.