Koalicijska partnerica PDK, Demokratska liga Kosova (LDK) predsednika Kosova Fatmirja Sejdiuja, je v drugem krogu večino glasov pobrala v petih občinah, še izhaja iz začasnih rezultatov. V prvem krogu je LDK uspelo zasesti dva županska stolčka, med njima v Prištini, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

V Prizrenu pa je v nedeljo tako kandidat za župana PDK kot LDK prejel 50 odstotkov glasov, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Kot je še sporočila volilna komisija, bo Zavezništvo za prihodnost Kosova (AAK) nekdanjega premiera Ramusha Haradinaja županski stolček zasedlo v treh občinah. V kraju Shterpce (Strpce) pa bo položaj župana prevzel kandidat srbske Samostojne liberalne stranke (SLS). V kraju Hani i Elezit (Đeneral Janković) pa je zmagal kandidat turške manjšine, še navaja APA.

V nedeljo so sicer volitve potekale v 21 od skupno 36 občin, v katerih v prvem krogu nobeden izmed kandidatov ni prejel več kot 50 odstotkov glasov. PDK se je za glasove volivcev v drugem krogu potegoval v 16 občinah, LDK pa v 12.

V nedeljo se je volitev udeležilo 37,87 odstotka izmed 1,5 milijona volilnih upravičencev, medtem ko je v prvem krogu na volišča odšlo 45 odstotkov volivcev. Kot je sporočil vodja volilne komisije Nesrin Lushta, bodo dokončne izide volitev objavili čez nekaj dni.

Drugi krog volitev je sicer potekal v senci vladne krize, ki je nastala neposredno po prvem krogu. Thacijev PDK je le nekaj dni po volitvah zahteval prekinitev skorajda dvoletne koalicije z LDK. Razlog za tovrstno odločitev PDK je bilo dejstvo, da se je LDK odločil, da bo za drugi krog volitev sklenil volilno koalicijo s Haradinajevim AAK.

Slednji je v prvem krogu skorajda podvojilo podporo volivcev v primerjavi z lokalnimi volitvami pred dvema letoma. Do razpada vladajoče koalicije na koncu vendarle ni prišlo in to po zaslugi pritiska predstavnikov mednarodne skupnosti v Prištini.

Tokratne lokalne volitve na Kosovu so bile prve volitve, odkar je Kosovo februarja lani razglasilo neodvisnost. Prvi krog je zaznamovala predvsem visoka udeležba Srbov, ki so tako ignorirali poziv Beograda k bojkotu volitev.

Kosovo je doslej priznalo 63 držav, med njimi Slovenija. Drugi krog volitev je potekal dva dni po tem, ko se je na Meddržavnem sodišču v Haagu (ICJ) končala razprava o skladnosti razglasitve neodvisnosti Kosova z mednarodnim pravom.