Razpravo je zahtevala Srbija, potekala pa je kar devet dni. Prvič v zgodovini sodišča je v tem postopku sodelovalo tako veliko držav - skupno kar 36, 30 izmed njih pa je pred 15 sodniki ICJ tudi ustno podalo svoja stališča. Med njimi je bilo vseh pet stalnih članic VS ZN, kar se je doslej v zgodovini sodišča prav tako zgodilo prvič.

Kot zadnja sta svoja stališča predstavila Vietnam in Venezuela. Zdaj bodo sodniki ICJ preučili argumente in z večino glasov - po pričakovanjih najkasneje do polovice leta 2010 - sprejeli svetovalno mnenje o zakonitosti razglasitve neodvisnosti Kosova.

Za ZDA, Veliko Britanijo in Francijo osamosvojitev Kosova od Srbije februarja 2008 ni bila v nasprotju z mednarodnim pravom, kosovski Albanci pa da so imeli pravico do osamosvojitve, predvsem zaradi sistematičnih kršitev človekovih pravic. Poleg tega so predvsem ZDA poudarile, da mnenje sodišča ni zavezujoče in ne bi smelo vplivati na neodvisnost Kosova.

Po drugi strani pa se s tem ne strinjata ne Kitajska ne Rusija. Slednja je celo zahtevala nova pogajanja o statusu Kosova, ruski predstavnik Kiril Gevorgian pa je opozoril tudi, da bi bila podpora neodvisnosti Kosova napačen signal upornikom po vsem svetu, poroča avstrijska tiskovna agencija APA. Kosovo je doslej priznalo 63 držav, med njimi 22 od 27 članic Evropske unije, ki je v nekdanjo srbsko pokrajino napotila svojo civilno misijo Eulex.