DS meni, da novela zakona kljub temu, da razmejuje med deleži upravičenj reprezentativnih gospodarskih zbornic in deležem upravičenj pravnega naslednika GZS, tej razmejitvi ne sledi dosledno, zaradi česar se lahko GZS pri delitvi premoženja še vedno izkazuje tako kot pravni naslednik GZS in kot reprezentativna zbornica.

Če ne bodo odpravljena ta neskladja, bo to po mnenju DS kršitev ustave in neuresničitev letošnje odločbe ustavnega sodišča. Odločbi bo po prepričanju DS zadovoljeno le, če se premoženje bivše GZS razdeli med vse novoustanovljene reprezentativne gospodarske zbornice po istem kriteriju, ki ga zagotavlja le delitev po deležih, proporcionalnih deležem upravičenj posamezne zbornice.

Pri tem DS opozarja, da se je vloga pravnega naslednika GZS s potekom roka za ustanovitev reprezentativnih zbornic izčrpala in se je njegova funkcija iztekla. To bi moralo biti po njihovem prepričanju v zakonu jasno določeno. V nasprotnem primeru bi GZS po prepričanju DS ohranila neenakopraven položaj med reprezentativnimi gospodarskimi zbornicami, saj bi ji kot pravnemu nasledniku pripadli različni deleži upravičenj nekdanjih članov GZS.

Zahtevo po sklicu izredne seje je vložila skupina osmih svetnikov na čelu z Bojanom Papičem, predsednikom Trgovinske zbornice Slovenije in članom interesne skupine delodajalcev. Svetniki so danes zahtevi skupine svetnikov po odložilnem vetu z večino ugodili, in to kljub temu, da interesna skupina delodajalcev na torkovi seji tega predloga ni podprla.

Pobudniki so sicer v obrazložitvi, ki jo je sprejel DS, zapisali, da zakon o gospodarskih zbornicah jasno določa, da so do delitve premoženja Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) upravičene izključno reprezentativne gospodarske zbornice in ne pravni naslednik GZS.

Z novelo zakona o gospodarskih zbornicah se odpravlja neskladje z ustavo in na novo določa delež upravičenj pravnega naslednika GZS, od katerega je odvisna razdelitev premoženja GZS med reprezentativne zbornice. Deleži upravičenj članov, ki so izstopili iz GZS in se niso vključili v nobeno drugo gospodarsko zbornico oz. so se vključili v nereprezentativno zbornico, se ne bodo več vštevali v delež upravičenj pravnega naslednika GZS.

Novela zakona vsebuje tudi rešitev v primeru neuspešnega dogovora med reprezentativnimi zbornicami. Če se o delitvi premoženja GZS ne bodo dogovorile do 17. aprila 2010, bodo vse reprezentativne zbornice postale solastnice premoženja GZS v razmerju z deleži upravičenj reprezentativnih zbornic.