Hrvaška je danes na medvladni pristopni konferenci v Bruslju začasno zaprla poglavja o energiji, finančnih storitvah in zaščiti potrošnikov. Čeprav je vseh poglavij 35, se dejansko pogaja o 33 poglavjih, saj ji pri dveh pravnega reda EU ni treba prenesti v nacionalno pravo; to sta poglavje o institucijah in poglavje razno.

Začasno zaprtje treh novih poglavij je izjemno pomembno tudi zato, ker se s tem ustvarja "kritična masa" odprtih oziroma zaprtih poglavij, ki je potrebna za vzpostavitev delovne skupine za pripravo pristopne pogodbe, je po pristopni konferenci pojasnil glavni hrvaški pogajalec Drobnjak.

Švedsko predsedstvo EU za 21. december načrtuje še eno pristopno konferenco. Vodja hrvaških pogajalcev meni, da se bo število odprtih in zaprtih poglavij do konca leta še povečalo. "28 odprtih in 15 začasno zaprtih poglavij ni končen rezultat letošnjega leta," je poudaril.

Med poglavji, ki niso odprta, ostaneta še dve, za kateri Hrvaška še ni dobila zelene luči za ta korak niti od Evropske komisije: konkurenca, kamor sodi pereče vprašanje preoblikovanja hrvaških ladjedelnic, ter pravosodje in temeljne pravice, kamor sodi sodelovanje z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu.

Poglavje pravosodje in temeljne pravice je trenutno največji problem Hrvaške na poti v EU. Največje zadržke za odprtje tega poglavja imajo po navedbah virov pri EU Velika Britanija, Nizozemska, Belgija, Francija in Danska.

Sicer pa je Hrvaška po navedbah virov v Bruslju danes s strani EU dobila opozorila, da mora nadaljevati reforme v boju proti korupciji in oraniziranemu kriminalu ter v administraciji ter izboljšati sodelovanje s haaškim sodiščem. Če ne bo kmalu rešen problem dostopa do dokumentacije v sodelovanju s haaškim sodiščem, naj bi bil celo ogrožen cilj sklenitve pristopnih pogajanj prihodnje leto.

Pri treh poglavjih - ribištvu, okolju ter zunanji, varnostni in obrambni politiki, ki so sicer pripravljena za odprtje, pa ima vsebinske zadržke Slovenija. Ti, kot je že večkrat poudarila slovenska stran, niso povezani z vprašanjem meje. Prizadevanja za rešitev teh vprašanj so v teku.

Drobnjak je sicer danes o tem povedal, da se dela na teh poglavjih in da je potrebnega še nekaj časa, še kakšen teden, pa bo bolj jasno, kaj bo z njimi. "Osebno mislim, da ni niti najmanjšega razloga za to, da se ta poglavja ne bi odprla," je poudaril.

Na vprašanje, kje so problemi, pa je odgovoril, da gre za "specifičen pristop Slovenije do teh poglavij" v "kontekstu problema glede meje". "Ne bi šel v podrobnosti, to morate vprašati slovenske kolege. Enostavno povedano, gre za problematiko, ki se nanaša na vprašanje meje," je dodal.

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso bo čez nekaj trenutkov v Bruslju predstavil razdelitev resorjev svoji novi ekipi. Na vprašanje, koga pričakuje kot novega komisarja za širitev, je Drobnjak odgovoril, da kot vsi ostali čaka na ime in da bo Hrvaška v odnos z novim komisarjem za širitev vstopila "z optimizmom in zaupanjem".

Hrvaška je sicer danes pri začasnem zaprtju treh poglavij dobila eno prehodno obdobje pri poglavju energija, in sicer glede roka za skladiščenje strateških rezerv nafte. Rok naj bi bil do konca julija 2012.