Ob opravičilu, da sta bili obe mednarodni organizaciji seznanjeni s problemi nasilja v tem mestu, je mestna vlada v ponedeljek aktivirala okoli 4500 policistov, ki bodo skrbeli za varnost v najbolj revnih mestnih četrtih.

Rafali in goreči avtobusi

Posledice sobotnih nasilnih dogodkov v Riu de Janeiru so sedemnajst mrtvih, osem ranjenih, sestreljeni helikopter, deset zažganih avtobusov in tovornjak. V metropoli, ki so ji pred dvema tednoma podelili gostiteljstvo za olimpijske igre leta 2016 in že prej za svetovno nogometno prvenstvo 2014, je bilo od sobotnega do nedeljskega jutra slišati rafale iz avtomatskega orožja, sirene rešilcev in policijskih patrulj, po ulicah pa se je valil dim zažganih mestnih avtobusov. Prizorišče pravcate vojne med dvema sovražnima tihotapskima tolpama je le streljaj oddaljeno od znamenitega stadiona Maracaná, kjer naj bi potekale otvoritvene slovesnosti obeh svetovnih športnih dogodkov.

Izbruh nasilja ni nič neobičajnega za 900 najrevnejših naselij oziroma favel, ki se raztezajo po pobočjih okoli mesta, v katerih prebivata dva milijona ljudi. Toda, zaradi omenjenih športnih prireditev je to postala prvovrstna agencijska novica. Do strahovitega streljanja je prišlo v soboto ob enih zjutraj, ko je skupina kriminalne združbe Comando Vermelho iz favele na hribu Morro Sao Joao napadla tolpo tihotapcev mamil Amigos Dos Amigos s sosednjega hriba, kjer se širi favela Morro dos Macacos, ki je postala glavno prizorišče tega spopada. Ta se je razvnel zaradi prepira okoli nadzora krajev, kjer v mestu prodajajo drogo.

Lokalni mediji poročajo, da je po osmih urah streljanja in paničnega bega okoliškega prebivalstva interveniralo 120 pripadnikov vojaške policije oziroma specialcev, ki so postali tarča vojskujočih strani. "Policija je zasedla območje spopada in ubila deset marginalcev," je izjavil Jose Mariano Belgrame, ki je odgovoren za javno varnost v Riu de Janeiru. Kasneje se je izkazalo, da so bili med ubitimi trije mladi fantje, ki niso bili oboroženi in so se zgolj naključno znašli pred strelno črto.

Pripadniki tolp, ki so imeli vojaško orožje, so zadeli policijski helikopter. Ranjenemu pilotu je uspelo pristati na bližnjem nogometnem igrišču, preden je helikopter eksplodiral. V njem sta bila dva ostrostrelca, ki sta izgubila življenje, medtem ko se je štirim policistom, od katerih sta bila dva ranjena, uspelo rešiti. Kot odgovor na policijsko intervencijo so podporniki in člani ene ali druge kriminalne združbe v drugih mestnih predelih zažgali deset avtobusov mestnega prometa, tovornjak za komunalne odpadke ter avtomobil. Večina ranjencev je bila med navadnimi ljudi, ki sovražijo policijo predvsem zaradi njenega nasilnega ukrepanja.

Neslavna statistika

Brazilija ima po absolutnih številkah največ umorov na svetu, glede na število prebivalstva so slabše razmere le še v El Salvadorju, Venezueli in Južni Afriki. Samo v zvezni državi Rio de Janeiro s 14 milijoni prebivalcev zaradi nasilja vsako leto umre okoli 6000 ljudi. Lani je na primer policija v tej državi ubila 1100 oseb zaradi domnevnega "upiranja aretaciji". Mestna vlada poskuša mednarodno javnosti pomiriti z zagotovili, da bodo do leta 2014 oziroma 2016 počistili mesto in da so lahko med športnimi prireditvami namestijo 40.000 policistov. Strokovnjaki pravijo, da je ena od brazilskih težav v tem, da je v državi 17 milijonov kosov orožja, od tega kar 90 odstotkov v rokah civilistov. Resen problem predstavljajo tudi korupcija v javnih institucijah, kot je policija, ter družbeni dejavniki, kot so revščina, marginalizacija, neenakost. Dokler ne bodo izkoreninjeni povzročitelji te patologije, se bo nasilje le še povečevalo.