Vse do zadnjega dne izbora, ki ga je priredil Koebenhavn, je bil velik favorit za zmago Chicago, še posebno, ko je na Dansko prispel celo ameriški predsednik Barack Obama s soprogo Michelle. A glasovalni proces je postregel s senzacionalnim razpletom. Že v prvi fazi se je namreč poslovil ravno Chicago, izpad pa je vso ameriško delegacijo vidno šokiral. "To kot kaže ni bil naš srečni dan. Takšno je pač življenje. Včasih dobiš, včasih izgubiš," je bil razočarano jedrnat direktor organizacijskega komiteja Chicaga Pat Ryan.

Poleg obeh finalistov se je v drugi krog uvrstil še Tokio, ki je kot edini od štirih kandidatov že gostil olimpijske igre leta 1964, a je v tej fazi tudi izpadel iz izbora. Po nekoliko daljšem premoru je sledila še končna odločitev, ki jo je svetovni javnosti sporočil predsednik mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) Jacques Rogge. V finalnem boju je pričakovano slavil Rio de Janeiro, saj je bilo praktično nemogoče, da bi slavil Madrid, potem ko bodo v Evropi že poletne olimpijske igre v Londonu leta 2012 in zimske olimpijske igre v Sočiju leta 2014, med drugim pa je Brazilija še edina od desetih najmočnejših svetovnih držav, ki še ni imela OI.

Po končni razglasitvi se je v Riu začelo množično slavje, pojavljajo pa se že tudi prvi dvomi. Leta 2014 bo v Braziliji že svetovno nogometno prvenstvo in mnogi se sprašujejo, kako bo tej državi v tako kratkem času uspelo organizirati dva največja športna dogodka, vendar po drugi strani bo mondial odličen "trening" za OI.

"To je zame nebeški dan. Ponosen sem, vesel in hvaležen. Rio je zmagal zato, ker ima srce in ker so naši prebivalci prijazni in velikodušni," je navdušenje kipelo iz brazilskega predsednika Luiza Inacia Lule da Silve, ki je že pred glasovanjem izpostavil še nekaj: "Čas je, da olimšijske igre pridejo tudi v tropsko deželo."