Janša je po zaslišanju povedal, da je bil vabljen kot osumljenec, ni pa povedal, česa je osumljen. Rekel je, da so mu pokazali "štabni" dokument Patrie, ki je nastal na podlagi informacij Jureta Cekute in kjer se sprašujejo, kako bi zadovoljili interese slovenskega predsednika vlade. Treba je dodati, da je za status osumljenca v policijskem postopku dovolj že razlog za sum, kar je najnižji dokazni standard. Tožilstvo mora pozneje potrditi utemeljen sum, za kar so potrebni že neposredni dokazi.

Janez Janša je po prihodu z včerajšnjega policijskega zaslišanja povedal, da je bil tja vabljen kot osumljenec. Ni pa vedel povedati, katerega kaznivega dejanja je osumljen. Na zaslišanju so mu preiskovalci, kot je povedal, predstavili dokument, ki so ga našli v Patrii na Finskem. Očitno je Patria naredila načrt, kako na svojo stran pridobiti odločilne ljudi v Sloveniji. Dokument nosi datum 10. maj 2005, temelji pa na podatkih, ki jih je priskrbel slovenski slikar Jure Cekuta. V njem piše, tako Janša, da sta "pokrita" takratni predsednik republike Janez Drnovšek in nekdanji predsednik vlade Anton Rop.

"Pri mojem imenu pa je vprašanje, kako zadovoljiti interese predsednika vlade," pravi Janša. Nekdanji premier je bil na zaslišanju pol četrto uro, dejal pa je, da so ga spraševali tudi, ali se je srečal s to ali ono osebo iz Patrie. Trdi, da se nikoli z nikomer ni srečal. Janša pravi, da je iz "štabnega dokumenta" Patrie mogoče razbrati osnovno vprašanje, kako priti do posla v Sloveniji. Dodajmo, da je Cekuta za svoj angažma v poslu prejel 340.000 evrov. Zakaj je Cekuta prejel ta denar? Včeraj smo govorili s Cekuto. Povedal nam je: "Glede izjav gospoda Janše lahko rečem samo to, da sem jaz umetnik in ne delam nikakršnih štabnih dokumentov. Povem pa tudi, da nikoli nisem sodeloval pri kakršnem koli podkupovanju ali nečednih poslih glede Patrie." Na vprašanje, zakaj je potem prejel 340.000 evrov, pa je odgovoril: "Vse pogodbe imajo preiskovalci in s Patrio poslovno nisem povezan. Če pa sem kdaj opravljal kakšno svetovanje, sem bil za to tudi plačan, ker to znam in zmorem."

Dodajmo, da je imel Cekuta pogodbo sklenjeno z Wolfgangom Riedlom, ki je imel pogodbo s finsko Patrio. Janša je včeraj povedal, da se v dokumentih, ki so mu jih predstavili na zaslišanju, omenjajo še nekateri nižji uslužbenci ministrstva za obrambo, večkrat je omenjen tudi Jože Zagožen. Na vprašanje, ali še vedno meni, da je posel s Patrio čist, pa je odgovoril, da je prvič pomislil, da bi lahko bilo v tem poslu kaj narobe, takrat ko sta se v povezavi s tem pojavili imeni Walterja Wolfa in Jureta Cekute. Dodaja, da je tisti, ki je Patrii posredoval informacije, imel slabe podatke, saj se je leta 2004 spremenila zakonodaja glede vojaških nakupov in o njih ni več odločala vlada.

Ob Janševih včerajšnjih izjavah je treba upoštevati, da jih je dajal kot oseba, ki ima status osumljenca v policijskem postopku, zato ne bo izjavil ničesar v svojo škodo. Da nekdo dobi status osumljenca, so dovolj že razlogi za sum, kar je najnižji dokazni standard. Pozneje mora tožilstvo dokazati obstoj utemeljenega suma. To pomeni, da se Janšev status osumljenca lahko v nadaljevanju tudi odpravi, če preiskovalci ne bi imeli dovolj dejstev, ki bi potrdili utemeljenost suma. Nenavadno je tudi, da Janša včeraj ni znal povedati, katerega kaznivega dejanja je osumljen. Policija mora na vabilu osumljencu zapisati, česa ga sumijo, da se lahko pripravi in da so zavarovane njegove pravice.

Torej sta možnosti dve: ali je policija naredila veliko strokovno napako in osumljencu ni predstavila, česa je osumljen, ali pa Janša tega ne želi razkriti javnosti. Glede na vse dosedanje navedbe bi lahko sklepali, da je osumljen kaznivega dejanja jemanja podkupnine po 267. členu KZ, ki pravi: "Uradna oseba, ki zase ali za koga drugega terja ali sprejme nagrado, darilo ali kakšno drugo korist ali obljubo oziroma ponudbo takšne koristi, da bi v mejah svojih uradnih pravic opravila uradno dejanje, ki ga ne bi smela opraviti, ali da ne bi opravila uradnega dejanja, ki bi ga morala ali smela opraviti, se kaznuje z zaporom od enega do osmih let in denarno kaznijo."

Glede na določbe tega člena ni nujno, da je nekomu podkupnina bila izplačana, dovolj je že, da jo je zahteval, in je to kaznivo. Vendar pa je to treba dokazati. Po naših podatkih pa preiskovalci neposrednega dokaza zoper Janšo, da je zahteval ali prejel podkupnino, nimajo. Zanj bi lahko bilo obremenjujoče zaslišanje vodilnih uslužbencev Patrie, vendar za zdaj tega podatka nimamo.

Danes bo v Ljubljani na vrsti še eno zaslišanje Jureta Cekute, ki je po Janševih včerajšnji besedah odgovoren za vse dvome, ki se porajajo glede podkupovanja v aferi Patria. Cekuta je zdaj praktično sam na čistini, zato njegovo zaslišanje lahko prinese nepričakovane preobrate.