Ovadbe lahko pričakujemo še v tem letu. Iskali smo odgovor tudi na politično najbolj občutljivo vprašanje, ali je dovolj dokazov tudi za podkrepitev navedb v finski oddaji Resnica o Patrii, da je Patria podkupila bivšega slovenskega premierja Janeza Janšo. Odgovor je: ne. Včeraj so bili v Sloveniji ponovno preiskovalci s Finske, policija pa je ponovno zaslišala slikarja Jureta Cekuto, s katerim smo govorili kmalu po prihodu iz policijskih prostorov.

V zadnjem času je v javnosti večkrat postavljeno vprašanje, kaj se dogaja s preiskavo v zadevi Patria. V preteklih tednih smo poskušali ugotoviti kaj več o tem. Bralce prosimo za razumevanje, saj imen naših virov ne moremo razkriti, lahko pa predstavimo naše ugotovitve. Kot smo izvedeli, načrtujejo preiskovalci v vseh treh vpletenih državah istočasno storitev naslednjega koraka - vložitev kazenskih ovadb, in to še pred koncem leta. V Sloveniji lahko pričakujemo, da bodo ovadene osebe, ki so osumljene, da so zahtevale (ali pa so ponudile pomoč pri tem) podkupnino za to, da bi omogočile državni nakup oklepnikov Patria. Število osumljencev še ni dokončno in imena še niso dokončno znana, zato v tej fazi o tem še ne poročamo. Povemo lahko samo, da del osumljencev, po pričakovanjih, prihaja z obrambnega ministrstva.

Po včerajšnjem dogajanju pa lahko ocenjujemo, da je Jure Cekuta za preiskovalce še vedno zanimiv, saj je imel sklenjeno pogodbo s Hansom Wolfgangom Riedlom, svetovalcem Patrie za Slovenijo, pogodba pa naj bi se nanašala na promocijo Patrie v Sloveniji. Cekuto smo včeraj srečali v lokalu v ljubljanskem BTC, nedaleč od prostorov policijskega oddelka, ki preiskuje Patrio. Cekuta je sedel z moškim srednjih let. Ko se je Dnevnikov novinar Cekuti predstavil in prosil za pogovor, je omenjeni moški odgovoril, da to ni možno. Domnevamo, da je šlo za odvetnika. Nato je Cekuta na vprašanje, ali je bil zaslišan, odgovoril, da ni nič novega, več ni želel povedati. Drugi prejemnik denarja od Riedla je bil Walter Wolf. V teh dneh bodo preiskovalci v Sloveniji zaslišali več oseb, ki nastopajo v zadevi Patria, zagotovo pa so ta zaslišanja posledica zaslišanj Riedla in Wolfa pred dobrima dvema tednoma na Dunaju.

Prejetje podkupnin ni dokazano

Po naših neuradnih podatkih preiskava doslej ni potrdila sumov, da so bile podkupnine uradnim osebam v Sloveniji dejansko izročene. Kot je znano, je lansko poletje Patria po začetku preiskave tudi prenehala z izplačevanjem Hansu Wolfgangu Riedlu, tako da je bilo Riedlu skupno izplačanih le nekaj preko 3 milijone evrov. Vendar neizročitev podkupnin še ne izključuje kazenske odgovornosti. Po slovenski zakonodaji je kaznivo tudi terjanje podkupnine (267. člen KZ). Pri tem je treba omeniti tudi nekdanjega premiera Janeza Janšo. Po dosedanjih informacijah namreč ni nikakršnega dokaza, da naj bi Janez Janša zahteval ali prejel podkupnino, kot je v oddaji zatrjevala finska televizija YLE.

Oškodovanja in zlorabe

Drugi del preiskave se po informacijah, ki jih imamo, ukvarja s sumi zlorabe uradnega položaja pri nakupu oklepnikov. Pri tem bi moral biti podan element oškodovanja javnih sredstev ali pravic drugega. V prvem primeru bi lahko oškodovanje iskali v dejstvu, ki ga je ugotovilo računsko sodišče - nakup oklepnikov zaradi premajhne ognjene moči ne dosega ciljev, ki jih je določil državni zbor, torej je nakup nesmotrn. Poleg tega je prejšnji minister Karl Erjavec podpisal pogodbo, ki vključuje tudi plačilo 25 kosov golih šasij, ki brez dodatnega investiranja niso vredne nič in predstavljajo neupravičen strošek za proračun. V primeru oškodovanja druge osebe bi lahko šlo za neenakopravno obravnavo Sistemske tehnike kot konkurenčnega ponudnika, kar je uradno ugotovila protikorupcijska komisija.

Slovenski del preiskovalne ekipe vodi tožilka Branka Zobec Hrastar, ki včeraj na telefonske klice ni odgovarjala. Finski preiskovalec Kaj Erik Björqvist pa nam ni želel potrditi informacije, da je trenutno v Sloveniji, ker "spoštuje organe držav gostiteljic". Dejal pa je, da se tudi na Finskem trudijo zaključiti preiskavo še v tem letu, da je tam trenutno osumljenih okoli 10 finskih državljanov in da se struktura preiskave ni spremenila - deli se na preiskavo podkupovanja in na preiskavo industrijskega vohunjenja.