Švedska je kot predsedujoča EU v drugem polletju po njegovem namreč pristojna za svetovanje članici skupne države. Poleg tega so po njegovem vse članice Evropske unije del svoje samostojnosti prenesle na EU. Če ne bi bilo uspeha v okviru švedskega predsedovanja EU, je Klep napovedal, da se bo s podobno prošnjo obrnil tudi na naslednjo predsedujočo EU Španijo.

33. člen konvencije o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin, na katerega pri prošnji švedskemu veleposlaništvu sklicuje Klep, po njegovih besedah določa, da vsaka "visoka pogodbenica lahko obvesti sodišče o vsaki domnevni kršitvi določil konvencije".

"Sam ugotavljam, da je komunistični sistem v Sloveniji še tako trdoživ, da si komunizma ne upa obsoditi in ga enačiti z nacizmom," je poudaril Klep. Kot je dejal, slovenska država ni storila, kar bi morala - ni obsodila komunizma kljub temu, da ji to "narekuje evropska vest".

Po njegovih besedah je Slovenija po ustavi sicer demokratična država, njeno sodstvo in državno tožilstvo pa v glavnem ne spoštuje demokratičnih načel, ki prevladujejo v Evropski uniji. "Za najvišjo državno oblast se more reči, da sama ne spoštuje niti sama sebe," je še dejal predsednik Združenih ob lipi sprave.