Kot je na današnji novinarski konferenci dejal Stanislav Klep, imajo "vsa pisanja, vse odločbe, ki zadevajo obstoj Slovenije, niti, ki vodijo h Kučanu in od Kučana". Po njegovih besedah so že neštetokrat tožilstvu predlagali uvedbo postopka proti Milanu Kučanu, "pa se tožilstvo za to ni brigalo, ker je Milan Kučan naddržavljan".

Glavni argument za takšno poimenovanje bivšega predsednika je po Klepovih besedah ignoranca odločitve ustavnega sodišča, ki je ugodilo njegovi ustavni pritožbi pred volitvami leta 1992, da ima Demos - Krambergerjeva združena lista z lipo sprave, ki jo je takrat vodil Klep, pravico do nastopa na takratnih volitvah.

Odločba ustavnega sodišča je bila v uradnem listu objavljena še pred volitvami, in sicer 30. novembra 1992. Z njo je ustavno sodišče odpravilo odločbe volilnih komisij in sodbe vrhovnega sodišča v pritožbah zoper odločbe volilnih komisij. Ustavno sodišče je poleg tega potrdilo liste kandidatov v 1., 3., 5., 6. in 8. volilni enoti. Kot je razvidno iz odločbe, se je zapletlo zaradi imena skupne liste, ki se je na posameznih volilnih enotah razlikovalo.

Državna volilna komisija Demos - Krambergerjevi združeni listi z Lipo sprave kljub ustavni odločbi ni dovolila nastopa na volitvah, je pojasnil Klep. "Ker Kučan takrat ni spoštoval odločbe, so vse kasnejše volitve nezakonite in nelegitimne," je prepričan predsednik Združenih ob lipi sprave.

Ker tudi ustavno sodišče ne spoštuje svoje odločbe, je Klep 20. junija letos za pomoč zaprosil Češko republiko, kot predsedujočo EU. "Mi ne smemo mirovati. Ne gre samo za nas, ampak za naše potomce in slovensko prihodnost," je dejal Klep in napovedal, da se bodo še to poletje s svojimi težavami obrnili na švedsko veleposlaništvo v Ljubljani. Švedska je trenutno predsedujoča EU.