"Če ne bodo sprejeti agresivni ukrepi za zaustavitev globalnega segrevanja, bi lahko posledice za preseljevanje ljudi in begunstvo dosegle razsežnosti, ki bi daleč presegle vse, kar se je dogajalo pred tem," opozarja raziskava, pri kateri so sodelovali strokovnjaki z newyorške univerze Columbia, Univerze Združenih narodov in nevladne človekoljubne organizacije CARE International.

Podnebne spremembe sicer že sedaj prispevajo k preseljevanju in problemu beguncev, vse pomembnejše ocene pa napovedujejo, da bo ta trend v naslednjih letih občutno narasel in vodil v na desetine milijonov migrantov, ugotavljajo avtorji raziskave in svarijo, da so lahko posledice za človeško varnost uničujoče.

Raziskava, ki je bila novinarjem predstavljena ob robu podnebnih pogovorov pod okriljem ZN v Bonnu, opozarja, da bodo naraščajoča gladina morja ter pogoste poplave in suše še posebej ogrozile nekatere svetovne regije. Namesto preseljevanja iz revnih v bogate države bo eksodus verjetno potekal predvsem znotraj revnejših držav in s podeželja v urbana območja, kar bo še dodatno obremenilo infrastrukturo mest.