"Vsi primeri gripe, potrjeni izven Mehike, potekajo v blagi obliki in ljudje sami lahko veliko naredijo, da se ta bolezen ne širi. Gre za preproste higienske ukrepe, kot so higiena kašlja in umivanja rok ter izogibanje množicam v primeru okužbe," je v izjavi po novinarski konferenci dejala v. d. generalne direktorice direktorata za javno zdravje pri ministrstvu za zdravje.

Prašičja gripa ima pravzaprav podobne simptome kot navadna gripa, pri čemer je Gruntar Činčeva opozorila, da je dejavnik tveganja ob navadnih simptomih gripe zlasti to, ali je bolnik bival na ogroženih območjih. "V večini primerov prašičje gripe v Evropi je namreč v anamnezi podatek, da so bolniki bivali v Mehiki," je pojasnila.

Na vprašanje, če pričakujejo pojav prašičje gripe v Sloveniji je odgovorila, da je težko reči, "primera pojava pa ne moremo izvzeti, zlasti ne zato, ker smo v globalnem svetu postali zelo mobilni".

Podatki o umrljivosti po njenih besedah niso zanesljivi. "Položaj v Mehiki je precej drugačen od položaja drugod po svetu, kjer bolezen poteka v blažji obliki. Zakaj je temu tako, strokovnjaki še raziskujejo," je poudarila.

Na novinarski konferenci je pojasnila, da bodo zdravstvene organizacije še naprej zagotavljale informacije o virusu tako za strokovno kot laično javnost, da bi znali ravnati v morebitnem odkritju primera prašičje gripe. Prav tako je Slovenija v okviru načrta za primer gripe zagotovila zdravilo, ozeltamivir, ki ga je po njihovih ocenah dovolj.

Predstojnik Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja v ljubljanskem Kliničnem centru Franc Strle opozoril, da je bolezenska slika prašičje gripe podobna navadni gripi, "a imamo premalo podatkov, da bi to lahko z zanesljivostjo trdili". "Če pa bi zbolelo veliko število ljudi, to pomeni hudo stvar za gospodarstvo, zdravje, marsikdo pa bi umrl," je dejal.

Opozoril je tudi na pravilno uporabo zdravila proti prašičji gripi. S prekomerno uporabo se po njegovih besedah veča možnost, da bi prišlo do odpornosti virusa na zdravilo, "zato se jih ne predpisuje kar tako. To niso bonbončki, ki se jih lahko kupi v trafiki".

Kot je še dejal, tudi nevarnost za ptičjo gripo še ni minila, ampak je "potencialna bomba", čeprav ni več v "soju žarometov". Dodal je, da pandemija gripe "nedvomno bo, ne vemo pa kdaj in kateri virus jo bo povzročil. Trenutno je najbolj otipljiv kandidat novi virus prašičje gripe".

Po besedah predstojnice centra za nalezljive bolezni na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ) Alenke Kraigher so strokovna navodila za zdravstvene delavce, kako ravnati v primeru suma gripe, pripravljena, objavljena na spletni strani IVZ in poslana zdravstvenim zavodom.

Predvideni so pravilni postopki glede obveščanja in glede postavitve pravilne diagnoze oz. ocene, za katero bolezen gre, je dejala Kraigherjeva. Po njenih besedah so v navodilih navedeni so tudi napotki, kako zdravniki obravnavajo bolnika in vzamejo material za laboratorijsko diagnostiko, kam naj vzorce pošljejo in kako naj ravnajo pri odločanju za zdravljenje. Poudarek je tudi na tem, kako naj zdravniki vodijo evidenco o bolezni in kako obveščajo o tem.