WHO je v Mehiki za zdaj potrdila le 26 primerov prašičje gripe, med katerimi jih je bilo sedem smrtnih. Mehiški minister za zdravje Jose Angel Cordova Villalobos je v ponedeljek zvečer sicer sporočil, da se je število smrtnih žrtev povečalo počasneje od pričakovanj, upočasnilo pa se je tudi naraščanje števila novih okužb. V minulih 24 urah so tako zabeležili 110 novih primerov okužbe s smrtonosnim virusom, medtem ko so jih pred tem našteli 145 na dan.

Mehiške oblasti so v ponedeljek zaprle šole in univerze, ki se bodo predvidoma znova odprle šele 6. maja. V prestolnici Ciudad de Mexico so omejili komercialne dejavnosti in odredili zaprtje vseh restavracij, kavarn in drugih lokalov, v katerih strežejo hrano.

Evropa: Sum okužbe potrdili v Španiji, Veliki Britaniji, Avstriji, Franciji in Nemčiji

V Evropi so prisotnost prašičje gripe potrdili v Španiji in Veliki Britaniji. V Španiji so v torek potrdili drugi primer prašičje gripe, tokrat na območju Valencie, več domnevnih primerov pa še preiskujejo. V Franciji je zaradi suma okužbe z omenjenim virusom na opazovanju 20 ljudi, v Nemčiji preučujejo dva sumljiva primera, v Avstriji pa pet.

V ZDA okuženih že 64 ljudi

V ZDA so doslej potrdili 64 primerov okužb s prašičjo gripo, največ v New Yorku, kjer je zbolelo 45 ljudi. Primere prašičje gripe so potrdili še v štirih drugih ameriških zveznih državah, in sicer v Teksasu, Kaliforniji, Ohiu in Kansasu. Na Novi Zelandiji so potrdili 11 primerov okužb s prašičjo gripo, v Izraelu pa so v torek potrdili drugi primer okužbe s prašičjo gripo.

O še nepotrjenih okužbah pri ljudeh, ki so se v minulih dneh vrnili iz Mehike ali ZDA in kažejo simptome gripe, poročajo z Nove Zelandije, Avstralije in Južne Koreje. Več sumov gripe preučujejo tudi na Kitajskem. O smrtnih žrtvah zaenkrat poročajo le iz Mehike.

EU: Omejitev potovanj ni potrebna

Evropska komisarka za zdravje Andrula Vasiliu je danes v Bruslju ocenila, da omejitev potovanj zaradi izbruha prašičje gripe za zdaj ni potrebna. "Varnostni ukrepi so priporočljivi, a na tej točki ne vidim razloga za omejitev potovanja. Razumem pa, zakaj so se ZDA odločile za omejitev potovanja v Mehiko," je pojasnila.

O tem bodo sicer po komisarkinih navedbah govorili ministri EU za zdravje na izrednem zasedanju o prašičji gripi ta četrtek v Luksemburgu. Odločitev o omejitvi potovanja je sicer odvisna od posamezne države članice.

Komisarka je tudi potrdila, da so za zdaj zabeleženi trije primeri prašičje gripe v EU: eden v Španiji in dva v Veliki Britaniji. Ljudje pa so na opazovanju tudi na Danskem, Švedskem, v Grčiji, na Češkem, v Nemčiji, Italiji in na Irskem, je dodala.

Ob tem je komisarka ocenila, da se bo "situacija v prihodnjih dneh v EU še razvijala". "Nihče ne podcenjuje razmer, a ni razloga za paniko," je zatrdila.

Prašičjo gripo naj bi sicer po novem imenovali "nova gripa", da ne bi ogrozili trgovine z mesom.

Hrvaška pripravljena na prašičjo gripo

Na morebiten izbruh prašičje gripe se pripravljajo tudi na Hrvaškem, vendar vlada prebivalstvo hkrati pomirja, da ni razlogov za paniko. Med drugim bodo poslej vsem potnikom, ki se bodo z letali pripeljali na Hrvaško, razdelili priporočila za primer, da bi v naslednjih sedmih dneh občutili sumljive simptome.

WHO zvišala stopnjo nevarnosti pandemije, a potovanj v Mehiko ne odsvetuje

WHO je zaradi izbruha prašičje gripe v Mehiki v ponedeljek zvečer zvišala stopnjo nevarnosti pandemije s tretje na četrto. Četrta stopnja pomeni, da gre za trajno širjenje virusa s človeka na človeka v najmanj eni državi, medtem ko bi šesta stopnja pomenila popolno pandemijo.

WHO se za omejitve potovanj v Mehiko zaenkrat ni odločila, saj je prepričana, da omejitve pri potovanjih ne bodo pripomogle k zajezitvi širjenja virusa prašičje gripe. Organizacija je ob tem opozorila, da prašičje gripe ne prenašajo le potniki, ki se vračajo iz Mehike. Vir nekaterih okužb v ZDA, Kanadi in Veliki Britaniji je namreč nejasen.

Mehiški predstavniki WHO so sicer sporočili, da imajo zaenkrat na zalogi antivirusna zdravila za več kot milijon ljudi, vendar pa bodo te zaloge verjetno kmalu pošle. Švicarski farmacevt Roche, ki izdeluje zdravilo tamiflu, pa je sporočil, da bi lahko s svojo zalogo zdravil do pet milijonov okuženih z novim virusom prašičje gripe. Svoje zaloge zdravil naj bi si sicer ustvarilo od 85 do 95 držav.

Prašičja gripa zajela tudi borze

Sum pred širjenjem prašičje gripe se je odrazil tudi na trgovanju pomembnejših ameriških borznih indeksov, znižali pa so se tudi tečaji delnic na vodilni azijski borzi v Tokiu in na pomembnejših borzah v Evropi. Cena surove nafte je v azijskem elektronskem trgovanju v torek padla skoraj na 49 dolarjev za 159-litrski sod.