Černač je namreč na ministra Zalarja naslovil poslansko vprašanje, koliko odvetnikov je izstopilo s seznama odvetnikov, ki zastopajo stranke po uradni dolžnosti. To je bil namreč argument ministrstva za pravosodje za sprejetje novele zakona o odvetništvu po nujnem postopku.

Poslanec SDS je pravosodnega ministra še povprašal, koliko odvetnikov je zaposlenih v družbah, ki so vpisane na seznam družb, ki zastopajo stranke po uradni dolžnosti, ter kolikšen je najvišji znesek, ki je bil odvetniku ali odvetniški družbi iz proračuna izplačan za zastopanje po uradni dolžnosti, pred in po uveljavitvi t.i. Šturmovega zakona. Na ta vprašanja namreč po Černačevih besedah niso dobili odgovora niti takrat, ko se je v DZ sprejemala novela zakona o odvetništvu, niti takrat, ko je bila sprejeta pobuda za ustavno presojo referenduma o noveli.

Minister Zalar je pojasnil, da ministrstvo za pravosodje ni dolžno ali upravičeno voditi podatkov v zvezi z odvetniki in odvetniškimi družbami, zato so morali zahtevane podatke pridobivati pri okrožnih sodiščih, ki pa vseh podatkov še niso posredovala. Zalar je nato navedel podatke o številu odvetnikov po posameznih okrožnih sodiščih na različne datume - pred in po uveljavitvi t.i. Šturmovega zakona, kot je zahteval Černač.

Podatkov o številu zaposlenih odvetnikov v odvetniških družbah pa Zalar ni mogel posredovati, saj jih, kot pravi, nima niti odvetniška zbornica. Tudi podatki o višini izplačil se ne zbirajo centralno, je pojasnil Zalar in navedel podatke o najvišjih izplačilih po posameznih sodiščih, ki se gibljejo med 3000 in 19.000 evri.

Iz podatkov, ki jih je predstavil Zalar, pa je po Černačevem mnenju razvidno, da ne držijo argumenti, ki jih je minister navajal ob sprejemanju novele zakona o odvetništvu. Tako po njegovih besedah ne drži, da so se odvetniki izpisovali iz seznamov. "Resnica je drugačna in tudi številke, ki ste jih sedaj navedli, kažejo na to, da je številka približno takšna, kot je bila, še več, da se je na nekaterih sodiščih povečala," je dejal Černač in ministru očital, da je ob sprejemanju zakona zavajal javnost.

Zalar je očitke o zavajanju zavrnil. Ministrstvo za pravosodje je namreč državnemu zboru posredovalo informacije, ki jih je dobilo s strani sodišč in odvetniške zbornice. "Iz teh informacij jasno izhaja, da so se odvetniki kolektivno umaknili iz teh list za zastopanje po uradni dolžnosti in zadevah brezplačne pravne pomoči," je pojasnil. Pravosodni minister je še zagotovil, da bo poskrbel, da bodo ti seznami ažurirani, ne glede na to, ali bo uveljavljena stara ali nova ureditev.